Honda kupiła od parafii rzymskokatolickiej w Pniewach 56 tys. metrów kwadratowych ziemi, na której powstanie magazyn o powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych. Inwestycja będzie kosztowała 10,7 miliona euro.

Honda Logistics Center Central - Europe sp z. o.o. będzie magazynowała i dostarczała części zamienne dla Polski, krajów nadbałtyckich oraz wschodniej części Niemiec. Centrum logistyczne zacznie działać w 2010 roku i zatrudni 38 osób.

Japoński koncern wybrał Pniewy ze względu na bardzo dobre położenie geograficzne - bliskość Autostrady A2 oraz dobrą infrastrukturę i współpracę z lokalnym samorządem.

"Mimo niezwykle trudnej sytuacji przemysłu motoryzacyjnego, Honda wierzy, że nawet w tak niełatwych czasach trzeba nadal zabiegać klientów i stale dążyć do zwiększenia ich satysfakcji" - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezes Honda Europe Toru Tsuchiya.

Honda Europe (HE) jest przedstawicielem Honda Motor Company i działa jako Centrum Logistyczne dla krajów Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu. HE koordynuje działalność siedmiu Centrów Logistycznych funkcjonujących w tych regionach. W 2008 roku firma miała ponad 767 milionów euro obrotu przy zatrudnieniu 900 osób.

W Polsce Honda działa od 1993 roku. Polscy dilerzy samochodów motocykli i łodzi - są obsługiwani przez Centrum Logistyczne w Austrii. W 2008 roku koncern sprowadził do Polski prawie 15 tys. metrów sześciennych części zamiennych.

Dzięki nowej inwestycji, firmy współpracujące z koncernem będą mogły zamawiać i odbierać części zamienne w czasie krótszym niż obecne 22 godziny, a godzina do której będzie można zamawiać nowe części zmieni się z godziny 10-tej do godziny 16-tej każdego dnia.

Honda w ciągu 15-letniej działalności w Polsce sprzedała ponad 118 tys. nowych samochodów oraz ponad 3 tys. motocykli. W 2008 roku Honda sprzedała ponad 14 tys. samochodów co dało jej udział w rynku na poziomie 4,5 proc.