Adamed rozwija się w regionie Azji i Pacyfiku. Największa polska inwestycja w Wietnamie to jego zasługa
ikona lupy />
Media
Firma zarządzana przez Małgorzatę Adamkiewicz oraz Macieja Adamkiewicza ma w swoim portfolio 579 produktów, które są dostępne na rynkach 65 krajów. Historia firmy zaczęła się w 1986 r., kiedy ojciec Macieja – Marian Adamkiewicz – założył Adamed. Pięć lat później do sprzedaży trafił lek na zakażenie układu moczowego, stworzony dzięki autorskiej technologii uzyskiwania bardzo czystej furaginy. W 1994 r. ruszył pierwszy zakład produkcyjny w Pieńkowie koło Warszawy, a w 1998 r. zarejestrowana została pierwsza polska amlodypina – stosowana przy leczeniu nadciśnienia. Dzięki ulepszonej metodzie produkcji dzisiaj z terapii korzysta 1,5 mln pacjentów. W nowe tysiąclecie Adamed wchodził już z własnym centrum badawczo-rozwojowym.
W 2000 r. stery Adamedu przejął syn założyciela – Maciej Adamkiewicz. Prezes ma specjalizację z chirurgii oraz jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy. Na swoim koncie ma wystąpienia na międzynarodowych konferencjach medycznych (m.in. w Melbourne), a także publikacje w krajowej i światowej prasie medycznej – m.in. w „International Uroginecology Journal”. Maciej Adamkiewicz został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.
Reklama
Dyrektor Generalny Małgorzata Adamkiewicz, prywatnie żona Macieja Adamkiewicza, jest doktorem nauk medycznych, absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie oraz The Stockholm School of Economics Executive Educations. Ma specjalizację pierwszego i drugiego stopnia z chorób wewnętrznych oraz endokrynologii. Karierę zawodową rozpoczęła w Klinice Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Z Adamedem jest związana od początku istnienia firmy i jako dyrektor medyczny była odpowiedzialna m.in. za utworzenie działu badawczo-rozwojowego oraz zainicjowanie badań nad nowymi lekami.
ikona lupy />
Media
– Innowacyjność stanowi fundament naszej organizacji. Każdego dnia ponad 150 naukowców współpracuje z nami nad innowacyjnymi projektami badawczymi, wspólnie doskonalimy istniejące terapie i prowadzimy działalność promującą profilaktykę i zdrowy tryb życia – komentuje Małgorzata Adamkiewicz, która jest także Członkiem Światowego Towarzystwa Endokrynologicznego. Swoje osiągnięcia prezentowała na konferencjach w Polsce oraz na międzynarodowych zjazdach endokrynologicznych. Z jej inicjatywy powstało jedno z najnowocześniejszych w Polsce centrów konferencyjno-szkoleniowych – Narvil pod Warszawą, również odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
ikona lupy />
Media
Adamed jest jedną z największych polskich firm farmaceutycznych. Nakłady grupy na inwestycje oraz badania i rozwój przekroczyły miliard złotych. Zatrudnia w Polsce 2 tys. osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii firmy jest niedawne przejęcie pakietu kontrolnego akcji wietnamskiej firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Suma 50 mln dol. oznacza, że będzie to największa polska inwestycja w Wietnamie. – Traktujemy ją jako platformę do dynamicznej dalszej ekspansji Grupy Adamed w rejonie Azji i Pacyfiku. Jednocześnie jestem przekonana, że ze względu na skalę transakcji i dalszych inwestycji w rozwój spółki nasze przedsięwzięcie stanowić będzie kamień milowy dla wzmocnienia stosunków gospodarczych między Polską a Wietnamem – mówi DGP Małgorzata Adamkiewicz. ADP
ikona lupy />
Media
Dalekowzroczność procentuje
Maciej Sus dyrektor departamentu klienta biznesowego Deutsche Bank Polska
G dyby założyciele firmy Adamed zaczęli wypisywać recepty na biznesowy sukces, pewnie musieliby robić zapisy na konsultacje z wieloletnim wyprzedzeniem. Firma uosabia bowiem wszystko to, co składa się na przedsięwzięcie budowane na pasji i wizji. Państwo Adamkiewiczowie od początku rozwijali firmę, równając do najlepszych światowych wzorców. I budowali tak, jakby mieli pewność, że 30 lat później będą globalną marką sprzedającą swoje wyroby z powodzeniem w 65 krajach świata.
J estem pod wrażeniem dalekowzroczności biznesowej założycieli firmy. Adamed dostosował swoje procesy produkcyjne do wymogów unijnych oraz standardów GMP na wiele lat przed tym, zanim Polska dołączyła do grona krajów UE. Wkrótce miną dwie dekady od momentu, gdy firma postawiła na innowacyjność, budując prężny dział R&D i inicjując prace nad innowacyjnymi molekułami. D ziś firma zbiera owoce tamtej dalekowzroczności, a jednocześnie ciągle szuka nowych dróg ucieczki do przodu, nowych źródeł wartości. Gdybyśmy zrobili sondę uliczną, która z branż przeprowadzi największą polską inwestycję w Wietnamie, pewnie niewiele osób stawiałoby na farmację. Tym większy ukłon w stronę Adamedu, że tak odważnie, a jednocześnie rozważnie, zapisuje kolejne karty swojej imponującej historii.
Partner cyklu