"Dla nas zasadniczym celem jest pozostanie środków na inwestycje. Przygotowujemy się do prywatyzacji z myślą o giełdzie, ale decyzja o tym, czy może to być np. inwestor strategiczny, będzie należała do właściciela" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezes Taurona, Krzysztof Zamasz.

Przypomniał, że wcześniejszy plan zakładał pozyskanie z giełdy (miałby tam trafić mniejszościowy pakiet akcji spółki) równowartości 1 mld euro; przy ówczesnym kursie było to ok. 3,5 mld zł, obecnie ok. 4,5 mld zł. Takie środki mają być "dźwignią finansową", służącą do pozyskania dalszych środków z innych źródeł.

W sumie w ciągu najbliższych kilkunastu lat grupa Tauron planuje inwestycje warte ok. 25-30 mld zł, z czego 15-18 mld zł to wydatki na budowę i modernizację mocy wytwórczych energii. Zakładane są także inwestycje w odnawialne źródła energii, sieci przesyłowe oraz przemysł węglowy, aby zwiększyć ilość paliwa z własnych źródeł.

Według Zamasza, zasadnicze projekty zapisane w strategii inwestycyjnej grupy zostaną zrealizowane niezależnie od obecnej trudnej sytuacji rynkowej. Jego zdaniem, realizacja dużych, koniecznych inwestycji w energetyce, może być elementem pobudzającym gospodarkę, a tym samym przyczynić się do złagodzenia skutków kryzysu ekonomicznego.

Południowy Koncern Energetyczny z grupy Tauron, gdzie planowane są największe inwestycje, złożył już dokumenty wymagane do uzyskania pozwoleń na budowę nowych bloków energetycznych w elektrowniach Jaworzno i Blachownia. Starania o te pozwolenia przedstawiciele Taurona oceniają jako zaawansowane.

Aby zmniejszyć koszty spółki z grupy Tauron realizują obecnie - jak powiedział wiceprezes - plany oszczędnościowe. Ich częścią jest m.in. zamrożenie płac oraz zmniejszanie zatrudnienia w drodze realizacji programów dobrowolnych odejść.

Tauron jest krajowym liderem w sprzedaży energii elektrycznej do klientów detalicznych, ma też 16 proc. udziału w całej polskiej produkcji prądu. Główne spółki grupy to Południowy Koncern Energetyczny, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne: Enion i EnergiaPro. Grupa produkuje ok. 21 terawatogodzin energii rocznie, a dostarcza do klientów 35 terawatogodzin, na powierzchni 17 proc. kraju.

W ubiegłym roku przychody grupy Tauron wyniosły ok. 12 mld zł. Wynik finansowy nie jest jeszcze znany.