Wczoraj z okazji święta Dnia Prezydenta giełdy w Stanach Zjednoczonych nie pracowały, jednak dzisiejsza sesja może okazać się okazać się dość nerwowa. Oczy amerykańskich inwestorów są obecnie zwrócone w stronę General Motors i Chryslera, dla których dziś upływa termin przedstawienia urzędnikom rządowym swoich planów restrukturyzacyjnych. Obecnie prowadzone są negocjacje z obligatariuszami spółek i związkami zawodowymi w celu umorzenia członkom Wielkiej Trójki części długu z obligacji, aczkolwiek ich zakończenie do końca dnia wydaje się mało prawdopodobne.

Sprawa jest o tyle ważna, że zaproponowany przez GM projekt restrukturyzacji - nazwany „Renaissance” - zakłada właśnie umorzenie długu, więc jeżeli negocjacje się nie powiodą, niewykluczone że General Motors będzie zmuszone ogłosić bankructwo. Sytuacja to prawdziwie „ciężki orzech do zgryzienia” dla gabinetu prezydenta Obamy. Z jednej strony bowiem bankructwo tak dużej spółki będzie oznaczać stratę dziesiątek, o ile nie setek tysięcy miejsc pracy, co w perspektywie wyciągania gospodarki z recesji będzie swego rodzaju krokiem wstecz. Z drugiej strony zaś kolejne miliardy dolarów pomocy nie odbiją się dobrze na i tak już olbrzymim długu publicznym. Mając na uwadze niepewność inwestorów co do przyszłości Wielkiej Trójki, giełdy amerykańskie zapewne zakończą dzisiejszy dzień na minusach.

Spadki obserwowaliśmy dziś praktycznie na wszystkich parkietach azjatyckich. Ważnym wydarzeniem było podanie się do dymisji japońskiego ministra finansów Shoichi Nakagawy, którego opozycja oskarżyła o uczestniczenie w weekendowym szczycie G7 w stanie nietrzeźwym. Nikkei 225 zakończył dzień o 1,35 proc. niżej, Hang Seng spadł o 3,8 proc., KOSPI zaś o 4,11 proc.
Na minusach otworzyła się dziś także większość giełd europejskich.