Minister nauki Jarosław Gowin ocenił, że procedowana przez Sejm Konstytucja dla Nauki jest zwieńczeniem wcześniejszych reform, które "już przynoszą efekty". Podczas wizyty w Kilecach zachęcał, by naukowcy spojrzeli na nowe prawo "od strony szans".

"Zachęcam państwa do tego, żebyście na tę nową ustawę popatrzyli od strony szans. Zależy nam wszystkim na zrównoważonym rozwoju Polski. Zasada zrównoważonego rozwoju - nie: zrównoważonej stagnacji, nie: utrzymania +status quo+. Bo świat się rozwija" – mówił Gowin do naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podczas wystąpienia na posiedzeniu Senatu uczelni.

Minister podkreślał, że polskie uczelnie muszą się rozwijać. "I ustawa (Konstytucja dla Nauki, tzw. Ustawa 2.0 – PAP) daje szansę, na taki rozwój. Ta ustawa jest zwieńczeniem wcześniejszych reform - kilku ustaw, które przyjęliśmy, nowych zasad finansowania uczelni, pewnych nowych rozwiązań organizacyjnych. I te reformy, wprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat, już dają efekty (…)" – zaznaczył Gowin.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że w pierwszym tysiącu najlepszych uczelni świata pojawia się obecnie 14 polskich uczelni, z czego pięć jest tam obecnych po raz pierwszy. "Widać, że polskie uczelnie idą do przodu (…)" – powiedział. (PAP)

Autor: Katarzyna Bańcer