„Sytuacja jest niebezpieczna!” - napisała w piątek na Facebooku po rozmowie z rosyjskim adwokatem Dmitrijem Dinze, który tego dnia odwiedził Sencowa. Jest to już 40. dzień jego głodówki.

Dinze powiedział wcześniej rosyjskiej agencji Interfax, że ukraiński reżyser ma problemy z sercem i nerkami i przeważnie leży. „Miał kryzys 26. dnia głodówki. Potem odwieziono go szpitala, gdzie ustabilizowano jego stan. Teraz przetaczane mu jest przez kroplówkę 3-4 litry płynów, dlatego ma pokłute wszystkie żyły” - relacjonował.

Obrońca oświadczył, że mimo to jego klient nie zamierza prosić o ułaskawienie. „Ołeh nie chce ułaskawienia i nie będzie niczego pisał do prezydenta (Rosji Władimira Putina).

Sencow to obywatel Ukrainy i mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. Po zajęciu półwyspu w maju 2014 roku został aresztowany w Symferopolu, zaś w 2015 roku skazany za domniemane przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Sencow odrzuca te oskarżenia.

Reklama

Reżyser, który przebywa obecnie w kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, 14 maja ogłosił bezterminową głodówkę z żądaniem uwolnienia kilkudziesięciu Ukraińców znajdujących się w rosyjskich więzieniach.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)