Morawiecki podkreślił, że w tym roku obchodzimy 25-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Macedonią. "Pogratulowałem panu premierowi zakończenia tego długo trwającego sporu z Grecją o nazwę państwa. To na pewno nie był łatwy proces, ale otwiera teraz możliwości integracji Macedonii na przykład z NATO" - powiedział premier.

Złożył też szefowi macedońskiego rządu gratulacje z okazji wyrażonej przez państwa członkowskie UE zgody na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych do Wspólnoty. "Polska popiera Macedonię w bardzo wielu aspiracjach i staraniach Macedonii również o członkostwo w NATO. Mam nadzieję, że to się zadzieje szybko i będzie wzmacniało wymiar bezpieczeństwa w tej części Europy, na Bałkanach" - podkreślił Morawiecki.

"Rozmawialiśmy również z panem premierem Zoranem Zaewem o tematach bilateralnej współpracy. Jest bezpośrednie połączenie z bardzo dużym obłożeniem pasażerskim pomiędzy Warszawą a Skopje. Bardzo się cieszymy w tego powodu, bo to pokazuje, jak dobrze rozwijają się nasze relacje handlowe, inwestycyjne, czy turystyczne" - zauważył.

Innym tematem rozmów premierów była współpraca przemysłów obronnych Polski i Macedonii. "Jest duże zainteresowanie ze strony Macedonii zakupem rosomaków, czy modernizacją sprzętu artyleryjskiego, czołgów, a również w obszarze techniki radarowej. Polska ma do zaoferowania sprzęt bardzo wysokiej jakości po przystępnych cenach" - dodał szef polskiego rządu.(PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski