Kurz wskazywał wcześniej, że do priorytetów austriackiej prezydencji należeć będzie bezpieczeństwo i ochrona granic zewnętrznych Europy. "Jesteśmy świadomi, że międzynarodowe środowisko jest obecnie skomplikowane" - ocenił w sobotę kanclerz.

W uroczystości, która odbyła się na szczycie góry Planai na wysokości 1900 metrów n.p.m., brali również udział premier Bułgarii Bojko Borisow i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kurz podziękował na Twitterze szefowi rządu Bułgarii "za wspaniałą pracę (podczas prezydencji) i współpracę w ramach przygotowań do przewodnictwa Austrii w UE, które rozpocznie się jutro!".

Motto austriackiej prezydencji brzmi: "Europa, która chroni"; oficjalnie austriackie przewodnictwo w Radzie UE rozpocznie się w niedzielę, 1 lipca.

"Życzę Sebastianowi Kurzowi powodzenia podczas prezydencji w UE Austrii, będącej istotnym łącznikiem między wschodem i zachodem, północną i południem" - podkreślił na Twitterze Tusk.

31-letni Kurz, który stanął na czele rządu w Wiedniu w ubiegłym roku, jest przewodniczącym chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych utworzyła koalicję rządową z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).