Komisja weryfikacyjna w poniedziałek uchyliła decyzje zwrotowe ws. nieruchomości przy ul. Krakowskie Przedmieście 83 i Senatorskiej 7. Komisja uznała, że zwrot odbył się z naruszeniem prawa.

Jaki podkreślił, że budynek przy Krakowskim Przedmieściu został całkowicie zniszczony w trakcie II wojny światowej. Po wojnie - według komisji - zgliszcza nieruchomości zostały rozebrane przy budowie Trasy W-Z, a nowy budynek powstał ze środków Skarbu Państwa w 1949 r.

"Obie nieruchomości (przy ul. Krakowskie Przedmieście 83 i Senatorskiej 7 - PAP) handlarze zakupili za 100 tys. zł, mimo że wyceny biegłych wskazują, że to są nieruchomości warte miliony złotych" - mówił Jaki.

"Tradycyjnie oczywiście Urząd Miasta nie zbadał w ogóle posiadania i, co ważne w tej sytuacji, czy prawowici spadkobiercy byli w posiadaniu tych nieruchomości" - dodał.

Jaki podkreślił, że w sprawie tych dwóch nieruchomości komisja nie tylko uchyliła poprzednią decyzję zwrotową, ale także odmówiła ustanowienia użytkowania wieczystego. Jak dodał, nieruchomości te natychmiast powinny wrócić do zasobów Skarbu Państwa i obie obecnie znajdują się już w księdze wieczystej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa.

Komisja weryfikacyjna ukarała Gronkiewicz-Waltz grzywną 30 tys. zł za niestawiennictwo na rozprawie