Spółka Info-TV-FM w piątek wygrała konkurs na operatora telewizji mobilnej (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych - PAP). Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym ma siedem dni na złożenie wniosku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwację częstotliwości.

Następnie Info-TV-FM musi wybudować infrastrukturę sieci nadawczej, która umożliwi nadawanie sygnału telewizji mobilnej.

"Spółka jest operatorem i już część takiej infrastruktury posiada" - powiedział Kuźmicz. Jak wyjaśnił, na taką infrastrukturę będą się składały: system umożliwiający produkcję sygnału DVB-H, maszty radiowe, nadajniki i anteny. "Z pewnością będzie to wielki projekt" - powiedział.

Wcześniej NFI Magna Polonia oszacowała koszt inwestycji do 2012 roku na 200-300 mln zł.

"To są istotne nakłady. Mówimy o kwocie liczonej w setkach milionów złotych. Ostateczną wartość inwestycji będziemy mogli podać po zakończeniu negocjacji, które aktualnie prowadzimy m.in. z dostawcami sprzętu" - podkreślił Kuźmicz.

Zaznaczył, że infrastruktura telewizji mobilnej (tzw. DVB-H) ma niewiele wspólnego z infrastrukturą telefonii komórkowej. "Do uruchomienia usługi potrzebne są dodatkowe nadajniki" - powiedział. Dodał, że przy budowie sieci nadawczej pomoc operatorów komórkowych "nie jest konieczna".

"Dzięki zwycięstwu w konkursie Info-TV-FM stało się hurtowym dostawcą usługi telewizji mobilnej. Będziemy chcieli ją sprzedawać pośrednikom, m.in. operatorom telefonii komórkowej, którzy zaoferują ją detalicznie Polakom. Nie startowalibyśmy w konkursie, gdybyśmy nie liczyli na zwycięstwo" - powiedział Kuźmicz.

Zaznaczył, że na rynku pojawiają się spekulacje dot. tego, że operatorzy komórkowi mogą zablokować usługę telewizji mobilnej. "Rynek telekomunikacyjny miał do czynienia z taką sytuacją kilka lat temu w Niemczech. Niemieccy operatorzy komórkowi nie byli zainteresowani usługą - stwierdzili, że nie znajdą chętnych wśród abonentów na korzystanie z DVB-H. Wtedy jednak telefony przystosowane do odbioru telewizji mobilnej nie były powszechnie stosowane. Chodzi o urządzenia wyposażone w tuner DVB-H" - powiedział.

W Polsce - jego zdaniem - operatorzy komórkowi są zainteresowani usługą, a telefony z tunerem do odbioru telewizji mobilnej są zdecydowanie bardziej powszechne. "Z biznesowego punktu widzenia nie widzę powodów, dla których ktoś miałby blokować wprowadzenie tej usługi" - zaznaczył.

"Nie ukrywam, że obecnie toczy się wiele rozmów z dostawcami infrastruktury, sprzętu i operatorami komórkowymi. Jesteśmy w trakcie ustalania terminów kolejnych spotkań" - powiedział.

W ciągu trzech miesięcy usługa - jak zaznaczył - będzie dostępna hurtowo, a ostateczny termin udostępnienia programów telewizji mobilnej użytkownikom telefonów zależy od operatorów komórkowych.

Konkurs na operatora telewizji mobilnej przegrała spółka Mobile TV, utworzona przez czterech operatorów komórkowych: Polkomtel (Plus), PTK Centertel (Orange), Polską Telefonię Cyfrową (Era) i P4 (Play).

Rzecznik Grupy TP (w jej skład wchodzi jeden z udziałowców Mobile TV - PTK Centertel) Wojciech Jabczyński nie chciał komentować tej sprawy. "Wszyscy udziałowcy spółki Mobile TV niebawem powinni razem wypowiedzieć się na ten temat" - poinformował. Sprawy nie komentują również przedstawiciele PTC i Polkomtela.

Z kolei rzecznik P4 Marcin Gruszka w imieniu Mobile TV powiedział PAP, że spółka także do piątku złoży wniosek o rezerwację częstotliwości. "Jesteśmy gotowi do realizacji usługi DVB-H, gdyby z jakiś powodów spółka Info-TV-FM, pomimo zwycięstwo w przetargu, nie złożyła wniosku o rezerwację" - powiedział.

Analityk rynku telekomunikacyjnego IDC Magda Borowik powiedziała PAP, że zwycięstwo w konkursie niezbyt znanej spółki z Zamościa (Info-TV-FM - PAP) było sporym zaskoczeniem dla rynku. "Wybór Mobile TV utworzonej przez czterech operatorów sieci wydawał się naturalny" - zaznaczyła.

"Trudno sobie wyobrazić mobilną telewizję w Polsce bez silnego zaangażowania operatorów komórkowych. Równie trudno sobie wyobrazić, że w sytuacji szybko nasycającego się rynku komórkowego jego uczestnicy bojkotują usługę telewizji mobilnej, blokując jej rozwój, a co za tym idzie, nowe źródła przychodów" - zaznaczyła.

Dodała, że koszt budowy sieci trudno oszacować. "Mówi się, że jest to inwestycja nawet rzędu kilkuset milionów euro" - powiedziała.

Również dla analityka rynku telekomunikacyjnego Audytel Grzegorza Bernatka, przegrana spółki operatorów sieci komórkowych - Mobile TV - była zaskoczeniem.

"Nie zamyka ona możliwości uruchomienia w Polsce mobilnej telewizji, choć według niektórych opinii nieco ją komplikuje. Czy jednak Info-TV-FM dogada się z +wielkimi+ operatorami? Przytaczane analogie z powstrzymaniem rozwoju DVB-H w Niemczech są raczej nietrafione, gdyż tam świetnie rozwinęła się zastępczo technologia DVB-T" - powiedział PAP.

Jego zdaniem operatorzy komórkowi "są skazani" na telewizję mobilną. "Operator 3 Italia podaje, że średni przychód z użytkownika (sieci komórkowej - PAP) korzystającego z usług telewizji mobilnej jest 60 proc. większy niż średnia krajowa, głównie ze względu na możliwość sprzedaży dodatkowych pakietów usług. W Europie Zachodniej cena takich usług oscyluje wokół 10 euro w wersji podstawowej. Do tego dochodzą ewentualne opłaty za kanały dodatkowe, np. sport, rozrywkę" - wyjaśnił Grzegorz Bernatek.

Dodał, że szacunkowy koszt budowy infrastruktury telewizji mobilnej wyniesie ok. 200-300 mln zł. "Wydaje się, że zakładane przez INFO-TV-FM zwrot z inwestycji w ciągu 5-7 lat jest niezwykle optymistyczny. W Polsce szacowana cena usługi zaczyna się od 15 zł miesięcznie" - podkreślił.

Ekspert BCC ds. informatyki i telekomunikacji Krzysztof Szubert uważa, że Info-TV-FM musi nawiązać współpracę dot. telewizji mobilnej z operatorami komórkowymi. Dodał, że w grę wchodzi również przejęcie firmy, która wygrała przetarg. "Nie sądzę też, by bez ścisłej współpracy z wiodącymi operatorami telefonii komórkowej jakakolwiek firma była w stanie zbudować +nową+ infrastrukturę" - podkreślił.

INFO-TV-FM wpłaci do budżetu państwa 15,1 mln zł. Tyle zadeklarowała we wniosku konkursowym przesłanym do UKE.

Spółka INFO-TV-FM jest operatorem telekomunikacyjnym z Zamościa, zajmującym się m.in. emisją programów radiowych i telewizyjnych. Buduje maszty i wieże telekomunikacyjne oraz udostępnia własną infrastrukturę nadawczą operatorom telefonii komórkowej. Należy do NFI Magna Polonia.

Konkurs na operatora telewizji mobilnej, tzw. DVB-H, UKE ogłosił w październiku 2008 r. DVB-H do końca maja 2015 roku będzie dostępna w 31 miastach, a do końca 2023 roku w całej Polsce.