Polacy są finansowymi pesymistami

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
18 marca 2009, 17:14
Polacy są finansowymi pesymistami - aż 67,8 proc. nie widzi żadnych szans na poprawienie swojej sytuacji materialnej - wynika z badania MoneyTrack, dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy i instytucji finansowych.

Z badania wynika, że 46,3 proc. badanych posiada oszczędności. Odsetek takich osób jest wyższy wśród najstarszych (po 60. roku życia), wśród osób z wyższym wykształceniem oraz pozytywnie oceniających swoją sytuację materialną. Posiadanie oszczędności jest też związane z postawami wobec oszczędzania. Większość ludzi nie ma konkretnego celu oszczędzania: 29,5 proc. Polaków w pierwszej kolejności oszczędza pieniądze "na wszelki wypadek".

68,3 proc. Polaków posiada konto w banku, a 82,4 proc. uważa, że bank to miejsce, gdzie pieniądze są najbezpieczniejsze. 21,3 proc. badanych ocenia swoją sytuację materialną negatywnie, 41,5 proc. średnio, a 37,6 proc. pozytywnie. Negatywna ocena własnej sytuacji materialnej jest w stosunkowo niewielkim stopniu związana z dochodami. Zależność ta jest większa w przypadku osób pozytywnie oceniających własną sytuację materialną. Polacy są finansowymi pesymistami - aż 67,8 proc. nie widzi szans na poprawienie swojej sytuacji materialnej. Działania, które w największym stopniu byliby w stanie podjąć, by zwiększyć ilość swoich pieniędzy, to wygrana w lotto oraz dodatkowa praca w zawodzie.

63,8 proc. badanych uważa, że ich sytuacja materialna nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych 12 miesięcy; 19,6 proc., że "będzie gorzej", a tylko 15,9 proc. liczy, iż "będzie lepiej". Badanie MoneyTrack jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum im. Adama Smitha, domu badawczego Maison oraz agencji MMT Management. Zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 834 osób. Jest to pierwsza edycja badania.


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj