Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środowej rozmowie z premierem Estonii Jurim Ratasem wyraził żal z powodu pomyłkowego wystrzelenia pocisku podczas ćwiczeń Sojuszu w estońskiej przestrzeni powietrznej i zaoferował pomoc w śledztwie ws. zdarzenia.

"Sekretarz generalny NATO wyraził żal z powodu incydentu i zaoferował całkowite wsparcie NATO w śledztwie" - napisał w oświadczeniu rzecznik Sojuszu Piers Cazalet.

W rozmowie telefonicznej ze Stoltenbergiem Ratas poinformował go o swoim zaniepokojeniu i poprosił o wyjaśnienia na temat tego "poważnego incydentu".

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Estonii wielozadaniowy myśliwiec sił powietrznych Hiszpanii Eurofighter Typhoon, który uczestniczy w natowskiej misji Baltic Air Policing, polegającej na patrolowaniu i w razie potrzeby obronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, we wtorek po południu przez pomyłkę wystrzelił pocisk kierowany powietrze-powietrze typu AMRAAM nad południową Estonią.

Pocisk przenosił ładunki wybuchowe o masie do 10 kilogramów. Hiszpańskie ministerstwo obrony wszczęło śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Reklama

W oświadczeniu rzecznik NATO podkreślił, że nie ma informacji, by incydent spowodował jakieś szkody.