Według propozycji, która została przekazana amerykańskiemu regulatorowi, Deripaska zmniejszy swoje udziały w En+ z obecnych 70 proc. do nieco poniżej 45 proc., przekazując akcje notowanej w Londynie spółki rosyjskiemu bankowi WTB (VTB), który po zniesieniu sankcji miałby je sprzedać na wolnym rynku.

W dokumencie zaprezentowano także szereg dodatkowych zabezpieczeń, zakładających m.in., że uzyskane przez Deripaskę dywidendy z udziałów w En+ będą składowane na rachunku depozytowym, do którego oligarcha nie będzie miał dostępu aż do czasu usunięcia jego nazwiska z listy osób objętych sankcjami.

Jednocześnie Rosjanin zagwarantował, że nie będzie wykorzystywał swojej pozycji do głosowania przeciwko niezależnym członkom zarządu En+, rezygnując z udziału w codziennym funkcjonowaniu firmy.

Na początku kwietnia resort finansów USA nałożył sankcje na koncern Rusal, jej głównego udziałowca Olega Deripaskę i siedem innych firm związanych z miliarderem, w tym grupę En+. Na moskiewskiej giełdzie wartość akcji grupy En+ spadła w poniedziałek o 16 proc.

Waszyngton podejrzewa Deripaskę o pranie pieniędzy, oszukiwanie partnerów biznesowych, podsłuchiwanie telefonów przedstawicieli władz, udział w wymuszeniu. Resort finansów również utrzymuje, że "istnieją podstawy, by twierdzić, że Deripaska przekupywał przedstawicieli władz, zlecał zabójstwa biznesmenów i jest związany z przestępczością zorganizowaną w Rosji".

En+ i Rusal ostrzegały, że nałożone sankcje stanowiły zagrożenie dla funkcjonowania obu firm.

Opisana przez "FT" propozycja wciąż jeszcze musi zostać zaakceptowana przez podlegający amerykańskiemu ministerstwu finansów Urząd ds. Kontroli Zagranicznych Aktywów (Office of Foreign Assets Control), ale dziennik zaznaczył, że przedstawiony plan jest "potężnym ustępstwem" wobec Stanów Zjednoczonych ze strony Deripaski.

Z Londynu Jakub Krupa

>>> Czytaj również: Turcja przeznaczy 6 mld dol. na zahamowanie spadku kursu liry