Rzecznik policji w stanie Plateau powiedział, że do incydentu doszło w niedzielę w wiosce Lopandet Dwei Du niedaleko miasta Jos (Dżos), stolicy stanu Plateau.

Tydzień wcześniej pasterze z grupy etnicznej Fulani zabili osiem osób, w tym pastora i jego żonę, w wiosce niedaleko Jos.

W stanie Plateau i innych rejonach środkowej Nigerii dochodziło w ostatnich miesiącach do wielu morderstw; pasterze w poszukiwaniu pastwisk i wody dla swojego bydła atakowali wsie zamieszkane przez rolników.

23 czerwca ponad sto osób zostało zabitych, gdy pasterze przeprowadzili jednocześnie ataki na kilka wsi w rejonie Barkin Ladi w stanie Plateau.

Reklama

Narastający konflikt między w większości wyznającymi islam pasterzami a chrześcijańskimi społecznościami rolników zwiększa napięcia na tle etnicznym i religijnym przed wyborami parlamentarnymi w Nigerii zaplanowanymi na początek przyszłego roku - zwraca uwagę agencja Associated Press.

International Crisis Group, organizacja pozarządowa pracująca na rzecz zapobiegania konfliktom, badania ich i rozwiązywania, poinformowała w niedawno opublikowanym raporcie, że przemoc między pasterzami i rolnikami spowodowała sześć razy więcej ofiar w ludziach niż rebelia organizacji dżihadystycznej Boko Haram.

Nigerię zamieszkuje 180 mln osób, co czyni ją najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Od dziewięciu lat kraj ten wstrząsany jest terrorystyczną działalnością Boko Haram, w wyniku której śmierć poniosło już ponad 20 tys. osób, a setki tysięcy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. (PAP)