"Zdecydowaliśmy, że najlepsze rozwiązania technologiczne uda się wypracować w drodze konkursu" - powiedział PAP członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński. "Będzie to swego rodzaju +burza mózgów+ w zakresie prefabrykacji, dzięki której powinno zostać wypracowanych wiele ciekawych i nowatorskich rozwiązań" – dodał.

Muszyński wyraził nadzieję, że rozwiązania te "z powodzeniem będzie można wykorzystać przy budowaniu osiedli w ramach rządowego programu Mieszkanie plus". "Chcemy stworzyć podstawy systemu, który wdrożony w całej Polsce, pozwoli budować szybciej, w bardzo dobrej jakości, spójnie, z ładem urbanistyczno-architektonicznym oraz przede wszystkim – taniej" – mówił Muszyński. Dodał, że "prefabrykacja może być odpowiedzią na rosnące obecnie ceny materiałów budowlanych, koszty budowy oraz deficyt siły roboczej". "Myślę, że ten niedoceniony jeszcze w Polsce rynek ma szansę się rozwinąć właśnie dzięki konkursowi w ramach programu Mieszkanie plus" - podsumował.

Konkurs ma przygotować podstawy do pełnego wykorzystania potencjału technologicznego i wdrożenia w Polsce współczesnego prefabrykowanego budownictwa mieszkaniowego. Przedmiotem konkursu jest opracowanie prefabrykowanego systemu zabudowy mieszkaniowej, zgodnego z podstawową typologią budynków - na bazie wcześniej sporządzonych rozwiązań i wytycznych architektonicznych.

Prefabrykowany system zabudowy powinien ograniczać czasochłonność wykonywanych prac oraz być spójny technicznie i technologicznie.

Konkurs jest organizowany przez BGK Nieruchomości, we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów.

Rejestracja w konkursie kończy się 12 września, a termin składania zgłoszeń mija 17 września br. Ogłoszenie wyników konkursu jest planowane 14 grudnia. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie bgkn.pl. (PAP)

autor: Mariusz Polit