Do porozumienia miało dojść podczas wtorkowego spotkania wiceszefów resortów dyplomacji Rosji, Chin i Korei Płn. w Moskwie.

Wspólne stanowisko z moskiewskich rozmów opublikowało chińskie MSZ. Czytamy w nim m.in., że Chiny, Rosja i Korea Płn. uważają, że konieczne jest w odpowiednim czasie rozważenie modyfikacji sankcji ONZ nałożonych na KRLD.

Korea Północna, która do ubiegłego roku była potępiana przez społeczność międzynarodową za próby z bronią jądrową i rakietami balistycznymi, weszła ostatnio na drogę dyplomacji. Jej przywódca Kim Dzong Un trzykrotnie spotkał się w tym roku z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem i raz – na historycznym szczycie w Singapurze – z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Kim deklarował na tych spotkaniach skłonność do rezygnacji z broni jądrowej, ale konkretne kroki w tym kierunku uzależnił niedawno od działań USA. Obecnie obie strony rozmawiają na temat organizacji drugiego szczytu Trump-Kim.

Urzędnicy KRLD naciskają na zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych, do czego namawiali również niedawno dyplomaci chińscy i rosyjscy. USA wykluczają jednak jakiekolwiek ustępstwa, zanim osiągnięta zostanie "całkowita, możliwa do zweryfikowania i nieodwracalna denuklearyzacja" Korei Płn. (PAP)

mobr/ ap/

arch.