Poprzednie spotkanie w Soczi 21 września "przyniosło istotne rezultaty, jeśli chodzi o odblokowanie tych problemów, które istniały między dwoma krajami" – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w Mohylewie, dodając, że trwa obecnie „zatwierdzanie ustaleń”.

Wskazał, że chodzi m.in. o dostawy produktów naftowych z Rosji na Białoruś, a także o transfery równowartości ceł eksportowych za rosyjską ropę, do których zobowiązała się Moskwa w ramach ustalonego w 2017 r. schematu rozliczeń za surowce.

Po spotkaniu prezydenci wzięli udział w Forum Regionów, jednak nie odnieśli się konkretnie do problemów w relacjach dwustronnych.

W tle kolejnego spotkania Łukaszenki i Putina pozostają nieuregulowane kwestie sporne między Mińskiem i Moskwą, dotyczące m.in. dostaw surowców i rozliczeń za nie, problemów w handlu produktami rolnymi.

W piątek białoruski wicepremier Ihar Laszenka powiedział dziennikarzom w Mohylewie, że Rosja przelała na konta Białorusi zaległe od lipca 260 mln dol. w ramach schematu rozliczeń za ropę i gaz.

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow poinformował z kolei, że trwają rozmowy na temat formy i rozmiaru zrekompensowania Białorusi tzw. manewru podatkowego, polegającego na likwidacji ceł eksportowych ze sprzedaży ropy i zastąpieniu ich podatkiem od wydobycia.

„Przeprowadzenie tej zmiany podatkowej w sferze naftowo-gazowej pozbawi Białoruś ukrytej dotacji” – wskazał Siłuanow. Dodał, że Mińsk, kupując od Moskwy bezcłową ropę i produkty naftowe, otrzymuje roczną „ukrytą dotację” w wysokości 2 mld dol. Do 2024 r. ta dotacja „się wyzeruje”.

Siłuanow mówił również o tym, że w 2019 r. Rosja rozpatrzy kwestię udzielenia Białorusi kredytu na refinansowanie wcześniejszej pożyczki w wysokości 630 mln dol.

Eurazjatycki Bank Rozwoju poinformował w piątek rano o przekazaniu Białorusi szóstej transzy kredytu ze środków Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju w wysokości 200 mln dol. Wypłata ta była wstrzymywana od kilku miesięcy, zdaniem ekspertów – pod wpływem Moskwy.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)