W środę w Brukseli odbyło się 3,5-godzinne spotkanie ambasadorów państw członkowskich NATO oraz Rosji. Po spotkaniu wydano komunikat, w którym "sojusznicy ponownie wzywają Rosję do pełnego i bezzwłocznego przestrzegania traktatu z 1987 roku".

"Jesteśmy gotowi kontynuować dialog w tej sprawie z Rosją, ale jako Sojusz jesteśmy również zdeterminowani, aby podjąć skuteczne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich członków Sojuszu" - napisano w komunikacie.

W oświadczeniu podkreślono także, iż sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg "ubolewa nad tym, że Rosja nie ustosunkowała się do obaw NATO, dotyczących nowego systemu rakietowego 9M729". "NATO uważa, że system rakietowy 9M729 stanowi poważne zagrożenie dla strategicznej stabilności obszaru euroatlantyckiego" - wyjaśniono.

Według agencji AFP obecny na spotkaniu przedstawiciel Rosji zapewnił, że nowy system rakietowy nie naruszył traktatu, i podkreślił, że Moskwa dostarczy szefom NATO żądane wyjaśnienia.

Traktat INF został zawarty w 1987 roku przez prezydenta USA Ronalda Reagana i przywódcę ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przewiduje likwidację arsenałów nuklearnych rakiet pośredniego i średniego zasięgu, a także zabrania ich produkcji, przechowywania i stosowania.

Kilkanaście dni temu prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że zamierza wycofać się z traktatu INF, zarzucając Rosji, że "od wielu lat" narusza postanowienia układu. (PAP)