Brazylia, największy eksporter mięsa drobiowego na świecie, sprzedała za granicę w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku 3,4 miliona ton kurcząt za kwotę 5,4 miliarda dolarów - podało Brazylijskie Stowarzyszenie Eksporterów Mięsa (ABPA). Głównymi importerami tego mięsa są kraje arabskie.

Po Chinach na czele listy importerów mięsa drobiowego z Brazylii są Arabia Saudyjska i Emiraty Arabskie, częściowo dlatego, że Brazylijczycy zdobyli sobie u tamtejszych importerów renomę kraju, który ścisłe przestrzega norm halal, czyli zasad hodowli i uboju według wymogów prawa islamskiego.

Zgodnie z danymi Arabsko-Brazylijskiej Izby Handlowej, wartość brazylijskiego eksportu do krajów Ligi Arabskiej wyniosła w 2017 roku 13,6 miliarda dolarów, z czego produktów drobiowych - 2,6 miliarda dolarów, to jest wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat siedmiokrotnie.

Wiceprezes ABPA Francisco Turra wyraża obawę, że ewentualne przeniesienie ambasady Brazylii do Jerozolimy, której wschodnią część Palestyńczycy uważają za swą stolicę, wpłynie negatywnie na eksport mięsa drobiowego do krajów arabskich.

Wiceprzewodniczący Federacji Muzułmańskich Stowarzyszeń Brazylii (Fambras) Ali Zoghbi, odpowiedzialny za przestrzeganie islamskich zasad uboju drobiu w Brazylii i wydawanie odpowiednich certyfikatów na eksportowane do krajów arabskich brazylijskie mięso drobiowe, wyraził w piątek nadzieję, że przyszły rząd prezydenta Bolsonaro wycofa się z zapowiedzi przeniesienia ambasady Brazylii do Jerozolimy. (PAP)