"Polacy deklarują, że na bożonarodzeniowe prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi przeznaczą średnio 1.168 zł. Jest to więcej niż wydali w 2017 r., kiedy koszt ten wyniósł 1.104 zł” - napisano w komentarzu do 21. edycji badania Deloitte.

Badanie wskazuje, że w tym roku Polacy na prezenty przeznaczą ok. 45 proc. swojego bożonarodzeniowego budżetu (532 zł), a na jedzenie 44 proc. (511 zł). Na spotkania towarzyskie planują z kolei wydać ok. 11 proc. środków (125 zł).

Jak wynika z raportu, preferencje polskich konsumentów zarówno w zakresie oczekiwanych prezentów, jak i tych, które chcą podarować bliskim, nie zmieniły się. Polacy najczęściej wybierają kosmetyki, słodycze, książki, gry.

W badaniu Polacy wyrazili także opinie, co do obecnego i przyszłego stanu polskiej gospodarki.

34 proc. Polaków ocenia obecny stan gospodarki pozytywnie. Jak wynika z badania, jest to najwyższy poziom optymizmu w Europie, gdzie średnia wynosi 23 proc.

Ponadto, 32 proc. Polaków pozytywnie zapatruje się na perspektywę przyszłego roku (drugi najwyższy wynik wśród badanych krajów). Średnia dla Europy to 25 proc.

"Optymizm ten wynika przede wszystkim z tego, że w ocenie Polaków mają oni coraz większe możliwości finansowe. Ponad jedna czwarta ankietowanych (28 proc.) deklaruje, że w tym roku dysponuje większym budżetem na konsumpcję. To najwyższy wynik wśród badanych krajów” – ocenia Deloitte.

"Choć wysoki wskaźnik optymizmu w ocenie przyszłorocznej sytuacji gospodarczej także plasuje Polaków na podium, to zwiększa się odsetek pesymistów. Ponad jedna trzecia (35 proc.) respondentów obawia się złej sytuacji gospodarczej. Takie obawy mają przede wszystkim osoby w wieku 55+ oraz najlepiej zarabiający” – dodają eksperci firmy.

Badanie przeprowadzono na grupie blisko 9,2 tys. respondentów od 18 do 65 lat z dziesięciu krajów europejskich (Austria, Belgia, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Hiszpania i Wielka Brytania). Liczba respondentów z Polski wyniosła 840 osób. Badanie przeprowadzono w dniach 27 września – 22 października. (PAP Biznes)