Uwagi te padły po wypowiedzi Zacharowej na temat słów szefowej dyplomacji UE Federiki Mogherini o sytuacji na Morzu Azowskim. Rzeczniczka MSZ na zakończenie komentarza wspomniała o książce Sikorskiego "Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji", wydanej w październiku br. "Rekomenduję naszym partnerom w Brukseli, by zapoznali się z książką" - powiedziała.

Według Zacharowej Sikorski w swojej książce odsłania "realną stronę zachodniej polityki w odniesieniu do Rosji". Powołując się na treść publikacji, rzeczniczka MSZ powiedziała, że zainicjowane przez Polskę i Szwecję Partnerstwo Wschodnie "pierwotnie wymyślone zostało w celu ustanowienia nad Ukrainą antyrosyjskiego - z ich punktu widzenia - protektoratu, co przybrało postać przewrotu na Majdanie". Zacharowa dodała następnie, że Sikorski w książce "opisuje, jak pod jego bezpośrednim przywództwem polska dyplomacja próbowała wbić klin między Moskwę a Mińsk".

"Tak więc, wszystko to, o czym mówiliśmy, nasze oceny destrukcyjnych działań Zachodu, wszystko to się potwierdza. Nas cały czas próbowano, także publicznie, przekonać, że jest odwrotnie, ale pojawiają się również i takie książki, w których to, o czym my mówiliśmy, zostaje potwierdzone" - oświadczyła przedstawicielka MSZ Rosji.