"To wielka radość dla Kościoła, dla białoruskich katolików, ale także dla całego społeczeństwa" – powiedział PAP rzecznik konferencji episkopatu Białorusi ks. Jury Sańko.

"Przyznanie tego statusu świętu Matki Boskiej Budsławskiej dowodzi, że Kościół na Białorusi ma wielkie znaczenie i przyczynia się nie tylko do wzbogacenia życia religijnego, ale współtworzy kulturę, wzbogaca życie społeczne" – dodał Sańko.

O wpisaniu Festynu Budsławskiego na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO 28 listopada poinformowało białoruskie ministerstwo spraw zagranicznych. O nadanie mu tego statusu aktywnie zabiegało państwo białoruskie, m.in. Narodowa Komisja Białorusi ds. UNESCO, ministerstwo kultury i MSZ.

Narodowe sanktuarium w Budsławiu zajmuje centralne miejsce w życiu Kościoła na Białorusi. Obraz Matki Bożej Budsławskiej - Patronki Białorusi jako cudowny po raz pierwszy wspomniany został w 1617 r.

Główna uroczystość obchodzona jest w pierwszy weekend lipca. Do Budsławia przybywają wtedy pielgrzymki z całej Białorusi, odbywają się dwudniowe uroczystości. "Jest to święto dla wszystkich, uczestniczy w nim także wielu prawosławnych, bardzo aktywnie angażują się mieszkańcy Budsławia, ale także wszystkich miejscowości na trasie pielgrzymek. To nie tylko okazja do modlitwy, ale do integracji, spotkania. Uroczystościom w Budsławiu co roku towarzyszy jarmark, na którym można kupić dewocjonalia, ale także rękodzieło, miód czy zioła" – mówił Sańko.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)