Glapiński nie widzi powodów do podnoszenia stóp proc. w 2019 r.Warszawa, 05.12.2018 (ISBnews) - Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński podtrzymał ocenę, według której nie będzie powodów do zmiany poziomu stóp procentowych do końca 2019 r. Według niego, jest prawdopodobne, że stopy procentowe nie zostaną podwyższone także w 2020 r., ale "nie jest to już tak wysokie prawdopodobieństwo".

"W określonych warunkach nie widzę powodu, by w 2019 r. stopy procentowe były podnoszone. Co do 2020 r. - to jest tak daleko, że mamy jakiś wachlarz prawdopodobieństwa. Jest prawdopodobne, że nie będą rosły, ale nie jest to już tak wysokie prawdopodobieństwo" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

"My nie umocniliśmy dziś naszego stanowiska 'wait and see' utrzymujemy je od bardzo dawno, dziś się ani nie osłabiło, ani nie umocniło" - dodał.

Komentując dane o spowolnieniu inflacji do 1,2% r/r w listopadzie (wg danych flash), wskazał, że nawet, jeśli inflacja przyspieszy, ale nadal będzie się mieścić w paśmie odchyleń w ramach celu inflacyjnego, to nie będzie powodu do niepokoju. Inflacja może trochę przyspieszy, ale nadal będzie bardzo niska, podkreślił.

RPP utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Rada w komunikacie podkreśliła, że w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja będzie kształtować się w pobliżu celu inflacyjnego.

(ISBnews)