Pod koniec listopada KE negatywnie oceniła już wcześniej raz zrewidowany projekt budżetu Włoch na przyszły rok. Wskazując, że kraj ten nie spełnia unijnego kryterium długu, otworzyła drogę do objęcia go procedurą nadmiernego deficytu.

W ubiegłym tygodniu włoskie władze przedstawiły propozycję obniżenia deficytu w projekcie budżetu na przyszły rok do 2,04 procent PKB z 2,40 procent. Premier Włoch Giuseppe Conte przekonywał, że jego nowa propozycja powinna sprawić, że unijna procedura dyscyplinarna stanie się zbędna.

"Werbalne wiadomości"

Włochy otrzymały "jedynie werbalne wiadomości" od unijnych komisarzy o porozumieniu w sprawie budżetu tego państwa i wciąż czekają na formalne potwierdzenie go - przekazało we wtorek agencji Reutera źródło w kancelarii premiera w Rzymie.

Źródło utrzymuje, że istnieją "rozsądne oczekiwania", że ocena KE nowej włoskiej propozycji budżetowej będzie pozytywna. "Należy jednak poczekać na zakończenie procedury, aby uznać negocjacje za ostatecznie zakończone" - zastrzegło.

Wcześniej rzeczniczka włoskiego ministerstwa gospodarki poinformowała, że doszło do porozumienia między Rzymem a Brukselą w sprawie spornego budżetu Włoch na 2019 rok. Miałoby ono być formalnie potwierdzone w środę w Brukseli.