"Całkowitą zgodę" na "przeorientowanie" brazylijskiej polityki zagranicznej, którego pragnie dokonać Bolsonaro, obejmujący 1 stycznia stanowisko prezydenta dwustumilionowego kraju, wyraziło w ankiecie 15 proc. jej uczestników.

14 proc. jest gotowych poprzeć "częściowo" zapowiadany zwrot w polityce zagranicznej kraju, a 5 proc. nie ma zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono w dniach 18 i 19 grudnia w 130 miastach Brazylii, a uczestniczyło w nim ponad 2 tys. osób.

W swej kampanii wyborczej i po jej zakończeniu Bolsonaro, który deklaruje się jako gorący zwolennik polityki prezydenta Donalda Trumpa, kładł nacisk na zacieśnianie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, drugim co do znaczenia partnerem handlowym Brazylii, po Chinach.

W listopadzie Chiny wyraziły zaniepokojenie z powodu zwycięstwa Bolsonaro, polityka skrajnej prawicy, w wyborach prezydenckich w Brazylii, którą Pekin określa zazwyczaj jako swego "strategicznego partnera" w Ameryce Łacińskiej.

Dla Chin powodami do zaniepokojenia stały się m.in. wizyta Bolsonaro na Tajwanie oraz jego wypowiedź, która obiegła świat: "Chiny nie kupują w Brazylii, lecz kupują Brazylię".

Od 2009 roku Chiny są największym partnerem handlowym Brazylii. Od 2017 roku do Chin trafia 22 proc. brazylijskiego eksportu, z Chin zaś pochodzi 18 proc. wszystkich towarów importowanych przez Brazylię.