W Atenach kanclerz spotka się z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Według dpa tematem rozmowy będą "relacje dwustronne i sprawy europejskie oraz międzynarodowe".

Drugiego dnia wizyty Merkel rozmawiać będzie m.in. z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem oraz z przedstawicielami kultury, nauki i biznesu.

Portal Ekathimerini pisze, że głównym celem wizyty Merkel jest "przekazanie dobrego słowa po wyjściu Grecji z programu pomocowego".

Poprzednio Merkel była w Grecji w 2014 roku. W 2012 roku podczas jej pobytu w Atenach doszło do masowych protestów; demonstrujący krytykowali kanclerz za popieranie ostrych cięć budżetowych w Grecji.

20 sierpnia 2018 roku Grecja zakończyła trzeci program pomocowy Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Łącznie w ciągu ośmiu lat w ramach wszystkich trzech programów ratunkowych kraj otrzymał kredyty na 288,7 mld euro.

Bolesne reformy pozwoliły na powrót do wzrostu gospodarczego - w 2017 roku wzrost wyniósł 1,4 proc. PKB, a w latach 2018–19 prognozowany jest na ok. 2 proc. PKB; zniknął też ponad 15-procentowy deficyt budżetowy. Wskaźniki ekonomiczne są jednak dalece niezadowalające - kraj boryka się z najwyższym w UE długiem publicznym, wynoszącym 180 proc. PKB, a co piąty Grek (19,5 proc.) nie ma pracy.

Zgodnie z ustaleniami z kredytodawcami Grecja ma utrzymywać wynoszącą 3,5 proc. PKB nadwyżkę pierwotną w budżecie (czyli bez kosztów obsługi długu) do 2022 roku i 2,2 proc. aż do 2060 roku.(PAP)

mobr/ mal/