Jak wskazała Agencja, wśród projektów 64 będzie realizowanych na podstawie zezwoleń na działalność gospodarczą w specjalnych strefach ekonomicznych, a 11 na podstawie decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

"75 przedsiębiorców zainwestuje ponad 2 mld zł w zarządzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. SSE EURO-PARK MIELEC i TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Dzięki inwestycjom powstanie 1,8 tys. nowych miejsc pracy i zostanie utrzymanych niemal 15 tys. dotychczasowych" - czytamy w komunikacie.

ARP dodała, że spośród deklarowanych nakładów inwestycyjnych największe zobowiązały się ponieść firmy Olimp (producent suplementów i produktów leczniczych) oraz Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy (kartony, pudła i pudełka składane, z papieru falistego).

"Obie firmy zainwestują po ponad 150 mln zł. Spore inwestycje planują również „ERKADO Zbigniew Kozłowski” – producent drzwi i futryn, zadeklarował inwestycje w wysokości 76 mln zł, a także spółka BURY (produkcja urządzeń dla mobilnej komunikacji) – 75 mln oraz Sanok Rubber Company S.A.(wyroby gumowe dla branży motoryzacyjnej) z projektem o wartości 70 mln zł" wskazano. Większość inwestycji będzie realizowanych na Podkarpaciu.

"Specjalne strefy ekonomiczne przez ponad 20 lat z sukcesem wypełniały swoje zadania. Odbudowywały przemysł w regionach dotkniętych problemami gospodarczymi, m.in. wysoką stopą bezrobocia, a czasami wręcz kompletną likwidację całych branż przemysłu. Nowy model wsparcia inwestycji odpowiada na potrzeby zrównoważonego rozwoju całej Polski określone w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski.

Śliwowski wyjaśnił, że dzięki Polskiej Strefie Inwestycji przedsiębiorcy mogą rozwijać działalność na preferencyjnych warunkach i "w dogodnych dla nich lokalizacjach". "Pierwsze efekty już widać. Przez ostatni kwartał 2018 roku wydaliśmy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji decyzje o wsparciu dla jedenastu firm, które zadeklarowały nakłady inwestycyjne w wysokości blisko 600 mln zł" - wskazał. (PAP)autor: Magdalena Jarco