Forum Słowackie odbywa się w Jasionce równolegle z trwającym tam od czwartku XII Forum Europa-Ukraina. Ich wspólnym podsumowaniem będzie wieczorna sesja plenarna "Europa Środkowa i Wschodnia w obliczu wyzwań politycznych i gospodarczych" z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

W rozmowie z PAP wiceminister środowiska Sławomir Mazurek powiedział, że współpraca Polski i Słowacji wynika m.in. z wspólnej obecności w Konwencji Karpackiej, grupie V-4 oraz Unii Europejskiej.

"Blisko współpracujemy na poziomie politycznym, aby wspólne stanowiska reprezentować w ramach UE, ale także podejmować działania. Dzielimy się naszymi doświadczeniami i to było widoczne bardzo dobrze podczas COP 24 w Katowicach. Współpracowaliśmy tam bardzo blisko także ze Słowacją" - mówił Mazurek.

Jego zdaniem, "ta współpraca będzie się coraz bardziej nasilać". "Mamy ze Słowacją bardzo dobre relacje na poziomie politycznym, biznesowym"- dodał.

W trakcie Forum Słowackiego oprócz ochrony przyrody jego uczestnicy będą rozmawiać także m.in. o współpracy gospodarczej, turystycznej, poprawie infrastruktury drogowej.

Przedsięwzięcie zorganizowali samorząd woj. podkarpackiego i Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.(PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk