Przewodniczący Knesetu Juli Edelstein odwołał w poniedziałek wyjazd przedstawicieli parlamentu do Dublina.

"To nie jest zaskakujące, że Irlandia kolejny raz próbuje krzywdzić i bojkotować Izrael" - powiedział Edelstein. "Prawo bojkotujące Judeę i Samarię ma poważne reperkusje dla relacji między państwami. Dlatego zleciłem odwołać wizytę delegacji Knsesetu w Irlandii, do której miało dojść w marcu" - dodał.

Prawo przegłosowane przez Zgromadzenie Irlandii (niższa izba parlamentu) przewiduje kary do 250 tys. euro lub do pięciu lat więzienia dla handlarzy, którzy sprzedają towary z Zachodniego Brzegu, Wzgórz Golan lub Wschodniej Jerozolimy.

Dziennik "The Jerusalem Post" zastrzega, że "istnieje wiele przeszkód", by weszło ono w życie. Mniejszościowy rząd w Dublinie sprzeciwia się temu nowemu prawu.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

Izraelski rząd zagroził działaniami odwetowymi, jeśli ustawa zacznie obowiązywać. MSZ nazwało ją "pełną hipokryzji i antysemicką", wzywając Irlandię do skoncentrowania się na "mrocznych dyktaturach i ruchach terrorystycznych, zamiast na Izraelu, jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie".

Według gazety "Irish Times" irlandzki import z wymienionych w ustawie terytoriów wynosi około 1,7 mln USD rocznie.

>>> Czytaj też: Izrael: Kolejny szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Jerozolimie