"Federacja Rosyjska będzie nadal zdecydowanie przeciwdziałać destrukcyjnym krokom w kwestii kontroli zbrojeń, rozbrojenia i nierozprzestrzeniania poprzez konsolidację społeczności międzynarodowej wokół konstruktywnej agendy dotyczącej wzmocnienia obecnego międzynarodowego systemu prawnego" - wskazano w oświadczeniu, cytowanym przez TASS.

Resort zapewnił też, że Rosja "niezmiennie, konsekwentnie i bezwarunkowo wypełnia swoje zobowiązania" w tej dziedzinie.

Według MSZ w Moskwie "prawdziwą przyczyną" działań Waszyngtonu w kwestii kontroli zbrojeń jest osłabienie pozycji USA na arenie międzynarodowej.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie.

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko w sprawie przestrzegania układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń.

>>> Czytaj też: USA wycofują się z traktatu INF. NATO "w pełni popiera" decyzję