"Jeśli chodzi o Nord Stream, to nie jest żadną tajemnicą, że w tej sprawie są różne poglądy. Tu są dwa pytania, dwa problemy... Czy możemy zapewnić, aby Ukraina była jeszcze krajem tranzytowym? Ma to znaczenie strategiczne, to jest bardzo ważne dla Ukrainy (...), to musimy jej zapewnić" - mówiła Merkel.

"Zawsze mówię podczas rozmów z prezydentem (Władimirem) Putinem, że tym się zajmujemy" - dodała.

Drugim problemem - jak mówiła - jest kwestia, czy "będziemy zależni od Rosji, jeśli będziemy dywersyfikować" dostawy. "Ale my chcemy dywersyfikować w taki sposób, że będą terminale na gaz i na gaz skroplony. Nie chcemy być zależni tylko i wyłącznie od Rosji" - zapewniła.

Reklama

Dodała też, że Rosja już w czasie zimnej wojny była źródłem gazu. "I nadal będzie" - dodała.

W szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Zaplanowano, że głównymi tematami spotkania będą sprawy gospodarcze, brexit, wybory do PE i unijna perspektywa budżetowa.

Merkel o unijnym budżecie

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego czeka nas trudne zadanie przygotowania budżetu UE - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czwartek w Bratysławie bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

"Po wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie przed nami stało zadanie przygotowania wieloletniej ramy finansowania. Będzie to bardzo duże i trudne zadanie; chodzi o to, żeby było jak najmniej biurokracji, abyśmy mieli środki do budowania bezpośredniej demokracji, abyśmy walczyli o wolny handel" - mówiła Merkel.

Kanclerz Niemiec podkreśliła też, że podobała jej się propozycja premiera Słowacji dotycząca przyczyn migracji do Europy. Dodała, że w tej sprawie będzie realizowany projekt wspólnie z Marokiem, państwa, które - jak mówiła - "było miejscem ucieczki wielu ludzi".

"Chcemy dalej współpracować, chcemy usunąć przyczyny migracji" - dodała

Merkel przypomniała też, że w 2019 roku przypada 30-lecie zburzenia muru berlińskiego, co jest ważne dla pamięci historycznej państw Grupy Wyszehradzkiej.

W szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Zaplanowano, że głównymi tematami spotkania będą sprawy gospodarcze, brexit, wybory do PE i unijna perspektywa budżetowa.

>>> Polecamy: Berlin skazany na współpracę z Grupą Wyszehradzką? Niemiecki handel z V4 jest większy niż z Francją, Chinami i USA