Energa zbuduje farmę wiatrową o mocy ponad 30 MW w gminie Przykona


Warszawa, 28.02.2019 (ISBnews) - Energa Invest - spółka zależna Energi - zrealizuje budowę farmy wiatrowej o mocy ponad 30 MW na terenie gminy Przykona w województwie wielkopolskim, podała spółka. Zakończenie budowy zaplanowano na II kw. 2020 r.
"Spółka złożyła w lutym powiadomienie o zamiarze wydania polecenia rozpoczęcia prac budowlanych generalnemu wykonawcy inwestycji. Tym samym zainicjowana została faza realizacji inwestycji" - czytamy w komunikacie.
Farma Wiatrowa Przykona dysponować będzie mocą zainstalowaną ponad 30 MW i będzie produkować ok. 75 GWh energii elektrycznej rocznie. Składać się na nią będzie 9 turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą (m.in. linie kablowe SN, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO), posadowionych na 250 ha rekultywowanych terenów po kopalni węgla brunatnego.
"Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jednym z fundamentów silnej pozycji, jaką Grupa Energa zajmuje w polskim sektorze energetycznym. Od dawna szczycimy się umiejętnym łączeniem celów biznesowych z dbałością o środowisko, a Farma Wiatrowa Przykona będzie kolejnym dowodem na skuteczność naszych działań w tym obszarze" - skomentowała p.o. prezesa Energi Alicja Barbara Klimiuk, cytowana w komunikacie.
Po oddaniu do użytkowania Farma Wiatrowa Przykona wejdzie w skład aktywów wytwórczych spółki Energa Wytwarzanie, która już teraz dysponuje pięcioma instalacjami tego typu o łącznej mocy zainstalowanej 211 MW.
"Biorąc pod uwagę potencjał terenu przeznaczonego pod inwestycję, Energa Invest bierze też pod uwagę możliwość budowy na tym terenie w przyszłości elektrowni fotowoltaicznej wraz z magazynem energii" - czytamy dalej.
Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.
(ISBnews)