W Polsce funkcjonuje ok. 100 prywatnych akademików, oferujących ok. 6,5 tys. miejsc dla studentów, szacuje Metropolitan Investment. Według firmy, to rynek rozwojowy, o czym świadczy fakt, że aktualnie w realizacji i planach jest ponad 20 kolejnych obiektów. Dynamikę sektora prywatnych domów studenckich napędza m.in. rosnąca liczba studentów zagranicznych przy jednoczesnym spadku liczby miejsc w publicznych akademikach.

"W Polsce kształtuje się nowy rynek - akademików prywatnych, który stanowi element rynku nieruchomości komercyjnych. To alternatywa dla studentów, którzy nie mogą liczyć na miejsce w akademikach udostępnionych przez uczelnie" - powiedziała analityk inwestycyjny Metropolitan Investment Anna Pawłowska podczas spotkania prasowego.

"To rynek rozwojowy. Przemawiają za tym liczby dotyczące realizowanych i planowanych projektów. W budowie jest 7 nowych inwestycji, a planowanych - na różnym etapie - 14" - dodała.

Według firmy, obecnie na etapie budowy znajduje się 7 tego typu inwestycji, które zwiększą podaż łącznie o ponad 2,5 tys. miejsc noclegowych. Trzy z nich zlokalizowane są w Gdańsku, dwa w Krakowie oraz po jednym w Warszawie i Wrocławiu. Z kolei w planach znajduje się 14 prywatnych domów studenckich. Sześć z planowanych obiektów zlokalizowane jest w Gdańsku, trzy w Warszawie, dwa w Katowicach oraz po jednym w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.

"W rozwoju tego rynku bierze udział kilkanaście podmiotów i jest to rynek raczej rozdrobniony" - ocenił dyrektor biura analiz Rafał Kroczak. Dodał, że w jego finansowanie zaangażowane są raczej fundusze private equity niż banki, które dopiero zaczynają uczyć się tego rodzaju inwestycji.

Reklama

Ekspert wskazał, że prywatne akademiki to inwestycje podejmowane zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i prywatnych inwestorów. Inwestycje polegają m.in. na budowie nowych obiektów, w których wydzielone zostają pojedyncze jednostki mieszkalne przeznaczone na wynajem dla studentów. Zaobserwowano również adaptację całych bądź części istniejących budynków - kamienic lub prywatnych domów.

Jakie są koszty najmu?

Nowoczesne prywatne akademiki poza komfortowymi pokojami, wyposażonymi w łazienkę i aneks kuchenny, posiadają także liczne udogodnienia, od usług takich jak sprzątanie pokoju czy wymiana pościeli, po wyposażenie w klimatyzację, telewizję czy specjalnie urządzoną przestrzeń do rozrywki czy nauki. Niektóre akademiki zapewniają również wyżywienie. Koszt wynajmu pokoju w prywatnym akademiku zbliżony jest do stawek najmu pokoju w mieszkaniu studenckim w dużym mieście i wynosi średnio 880 zł za pokój jednoosobowy, szacuje Metropolitan Investment. Ceny oscylują w granicach od 400 zł do 1950 zł za pokój. Średnie ceny za miejsce w pokoju dwuosobowym wynoszą 620 zł/miesiąc. Miejsce w „trójce” kosztuje od 250 zł za miesiąc do 1200 zł (średnia stawka 520 zł).

W Polsce w roku akademickim 2017/2018 było 1,29 mln studentów. W tym okresie 484 uczelniane domy studenckie oferowały 126 tys. miejsc noclegowych, co oznacza, że akademiki zaspokajają 9,75% potencjalnego popytu na zakwaterowanie studenckie.

W ciągu ostatnich 5 lat liczba studentów zagranicznych podwoiła się, a w roku akademickim 2017/18 przekroczyła 72 tysiące osób. Prognozuje się, że do 2020 roku wartość ta może wzrosnąć nawet o 25% i osiągnąć poziom ponad 90 tysięcy osób.

>>> Czytaj też: Za droższe mieszkanie zapłacimy dwa razy