InPost: Wyrok WSA w Łodzi nie oznacza, że Paczkomaty znikną z ulic


Warszawa, 05.03.2019 (ISBnews) - Nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi o uznaniu Paczkomatów za obiekty budowlane z pewnością nie oznacza, że Paczkomaty znikną z polskich ulic. Jest to wyrok pierwszej instancji, który będzie podlegał zaskarżeniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, poinformował rzecznik prasowy InPostu - właściciela Paczkomatów - Wojciech Kądziołka. InPost podkreśla, że Paczkomaty to urządzenia techniczne, a nie obiekty budowlane.
"Stanowisko o tym, że Paczkomaty nie są obiektem budowalnym podzielił także wojewódzki inspektor nadzoru budowalnego, który skierował skargę kasacyjną od wyroku sądu administracyjnego. W skardze tej można przeczytać, że '(…) Paczkomat nie jest obiektem budowlanym, ani urządzeniem budowlanym, ani jego wykonanie nie stanowi wykonania robót budowlanych, o których mowa w Prawie budowlanym. Tak więc nie podlega reglamentacji Prawa budowlanego'" - napisał Kądziołka w oświadczeniu przesłanym ISBnews.
"Gdyby bezpośrednio rozumieć wyrok sądu, to nie mógłby stanąć żaden automat przy kiosku czy w centrum handlowym sprzedający napoje lub przekąski, gdyż każde z tych urządzeń musiałoby mieć pozwolenie budowlane. Wymaganie pozwolenia budowlanego od takich urządzeń byłoby zupełnie absurdalne i niezgodne ze zdrowym rozsądkiem" - dodał.
Według InPostu, Paczkomat nie jest obiektem budowlanym, ponieważ:
• nie posiada żadnych fundamentów,
• umieszczenie w danej lokalizacji nie wymaga przeprowadzania żadnych robót budowlanych,
• "odłączenie" od gruntu nie powodowałoby żadnej zmiany technicznej, uniemożliwiającej użytkowanie go w innym miejscu,
• jest urządzeniem technicznym - elektroniczną szafą depozytową, przeznaczoną do pozostawiania i do odbioru przesyłek na warunkach przewidzianych w regulaminie operatora, podano w oświadczeniu.
"Nigdzie w Unii Europejskiej nie funkcjonują przepisy ograniczające stawianie maszyn tego typu. Jeżeli w Polsce decyzja WSA miałaby być podtrzymana, to znowu będziemy wskazywani nie jako kraj sukcesu i możliwości, ale kraj sztucznych barier i ograniczeń. Jesteśmy jednak przekonani, że decyzja NSA wkrótce przywróci właściwą interpretację przepisów prawa budowalnego" - podsumował Kądziołka.
Serwis prawo.pl podał kilka dni temu, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 stycznia 2019 r. stwierdził, że Paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane, więc na ich postawienie trzeba uzyskać pozwolenie.
Na koniec 2018 r. InPost działał w oparciu o sieć blisko 4 500 Paczkomatów. W ub.r. dostarczył ponad 86 mln przesyłek, czyli o 52,5% więcej niż rok wcześniej. Dostawy za pośrednictwem Paczkomatów wzrosły o 56,3%, a przez Kuriera InPost o 45,5%.
(ISBnews)