Promesy wręczył samorządowcom we wtorek w Gdańsku wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

"Pula środków na realizację projektów w ramach programu +Maluch plus+ wzrosła w 2019 r. do 450 mln zł. W stosunku do 2017 r. jest to wzrost trzykrotny. Przypomnę, że jeszcze w 2017 r. dofinansowywaliśmy te projekty 150 mln zł" – powiedział na briefingu prasowym w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej.

Dodał, że program "Maluch plus" spowoduje w 2019 r. zwiększenie w Polsce liczby miejsc w placówkach opieki nad dziećmi do trzech lat o 27,5 tys.

"Wskaźnik +użłobkowienia+, czyli poziom pokrycia potrzeb związanych z opieką nad dziećmi do trzeciego roku, wynosi w Polsce ponad 24 procent. Na tym tle sytuacja w woj. pomorskim wygląda jeszcze lepiej, bo ten wskaźnik przekracza ponad 28 procent" – wyjaśnił Zieleniecki.

Samorządy, na których terenie nie działała żadna placówka samorządowa dla najmłodszych, miały gwarancję otrzymania rządowego dofinansowania w wysokości 80 proc. kosztów budowy żłobka, klubu dziecięcego lub zatrudnienie dziennego opiekuna. W woj. pomorskim w 2019 r. takie dofinansowanie pierwszy raz otrzyma siedem samorządów: Brusy, Lipusz, Nowa Wieś Lęborska, Wicko, Puck, Zblewo i Dzierzgoń.

Najwyższe wsparcie z programu "Maluch plus" otrzyma w kwocie 2,4 mln zł gmina Brusy, co pozwoli jej na stworzenie 80 nowych miejsc opieki nad najmłodszymi.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że ogólnie w 2019 r. w ramach programu "Maluch plus" trafi do woj. pomorskiego 38,4 mln zł. Powstaną 4493 nowe miejsca w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów.

Wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej wręczył też we wtorek pomorskim samorządowcom promesy finansowe w ramach programu "Senior plus".

"Jeśli chodzi o finansowy zakres tego programu, to jest nieco mniejszy niż +Maluch plus+, ale spełnia bardzo istotną rolę społeczną. Tak, jak program "Maluch plus" ma ułatwiać godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym i powrót rodzicom, którzy zdecydowali się na powiększenie rodziny na rynek pracy, tak program "Senior plus+ ma umożliwiać zwiększenie aktywności osób w wieku poprodukcyjnym. Pula środków na ten program w 2019 r. w skali kraju wynosi 80 mln zł" – wyjaśnił Zieleniecki.

W ramach tegorocznej edycji programu "Senior plus" w woj. pomorskim powstanie osiem placówek dla osób starszych, w tym jeden dzienny dom i siedem klubów. Powstaną one w gminach: Dzierzgoń, Kolbudy, Parchowo, Czarna Dąbrówka, Smołdzino, Morzeszczyn, Reda i Przywidz.

Pomorskie samorządy w ramach programu "Senior plus" otrzymają blisko 1,27 mln zł, co pozwoli utworzyć 166 nowych miejsc w dziennych domach i klubach oraz dofinansować kolejne 634 miejsca w istniejących placówkach. (PAP)

Autor: Robert Pietrzak