W ub. roku w głównych ośrodkach regionalnych poza Warszawą przybyło rekordowe ponad 500 tys. m kw. powierzchni biurowej. Obecnie w największych miastach w budowie jest kolejne 920 tys. m kw. biur - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej Savills.

Eksperci szacują, że do końca marca br. zasoby nieruchomości biurowych na rynkach regionalnych przekroczą w Polsce 5 mln m kw. W końcu ub. roku łącznie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie było to 4,9 mln m kw. powierzchni.

"Około 45 proc. z niej wybudowane zostało w przeciągu ostatnich pięciu lat, notując przy tym rekordowy wynik w 2018 r., kiedy to do użytku oddano ponad 512 tys. m kw." - podał w środę Savills w opracowaniu, podsumowującym sytuację na regionalnych rynkach nieruchomości w minionym roku.

Reklama

Próg 5 mln m kw. dostępnej w regionach powierzchni zostanie niebawem przekroczony m.in. za sprawą ukończenia takich projektów jak V. Offices (21 tys. m kw., inwestor: AFI Europe), Fabryczna Office Park I (12 tys. m kw., Inter-Bud) oraz Mogilska Office (10 tys. m kw., Warimpex) w Krakowie, City Forum: City One (9,3 tys. m kw., Archicom) we Wrocławiu oraz Heweliusza 18 (7,9 tys. m kw., Apollo-Rida) w Gdańsku.

"Deweloperzy biurowi już dawno dostrzegli potencjał rynków regionalnych. W 2018 r. w parze z rekordową nową podażą szedł również najwyższy w historii poziom absorbcji, co pokazuje, że na nieruchomości biurowe w tych lokalizacjach jest również popyt ze strony najemców" - skomentowała szefowa działu badań i analiz Savills Wioleta Wojtczak, cytowana w środowym komunikacie prasowym firmy.

Oceniła, że ubiegłoroczne dane z regionalnych rynków nieruchomości biurowych dają podstawę do dobrych prognoz dalszego rozwoju regionów i wzmocnienia jednego z niezwykle ważnych atutów Polski w oczach zagranicznych inwestorów, jakim jest liczba silnych ośrodków miejskich poza stolicą.

Zgodnie z najnowszym raportem Savills "Spotlight: Rynek biurowy w miastach regionalnych" największymi rynkami biurowymi w regionach są Kraków (1,26 mln m kw. dostępnej powierzchni) i Wrocław (1,05 mln m kw.). Właśnie w tych miastach w ubiegłym roku oddano najwięcej nowych biur: odpowiednio 155,2 tys. m kw. oraz 146,6 tys. m kw. Także tu znajduje się najwięcej powierzchni w budowie - 247 tys. m kw. w Krakowie oraz 208 tys. m kw. we Wrocławiu. W tych miastach jest blisko połowa całkowitych zasobów biurowych rynków regionalnych w Polsce. W Katowicach zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły w 2018 r. pół miliona m kw.

Zgodnie z danymi Savills, w 2018 r. na rynkach regionalnych wynajęto blisko 645 tys. m kw. powierzchni - 4 proc. mniej od rekordu osiągniętego rok wcześniej, ale o 67 proc. więcej niż średnia z ostatnich 10 lat. Najwyższy popyt odnotowano w Krakowie (blisko 210 tys. m kw.) i Wrocławiu (ok. 160 tys. m kw.), a także w Trójmieście (85 tys. m kw.) i Poznaniu (70 tys. m kw.).

Średnia stopa pustostanów dla nieruchomości biurowych w regionach na koniec grudnia 2018 r. wynosiła 8,4 proc. - najmniej od 2008 r. Przez długi czas czynsze za powierzchnie biurowe w miastach regionalnych pozostawały stabilne, eksperci wskazują jednak, iż rosnące koszty budowy sprawiły, iż obecnie obserwowany jest trend wzrostu cen. Czynsze (nominalnie) wahają się, w zależności od miasta i wybranej nieruchomości, od 10 do 15 euro za metr kw. miesięcznie.

>>> Czytaj też: PPK bez limitu 30-krotności średniej pensji. Przedsiębiorcy mają problem