"Corriere della Sera": Brexit to cyrk, który upokarza Londyn. W tym chaosie nikt już się nie śmieje

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
14 marca 2019, 07:48
"Brexit to cyrk, który upokarza Londyn "- tak włoski dziennik "Corriere della Sera" podsumowuje w czwartek rozwój wydarzeń politycznych w Wielkiej Brytanii na 15 dni przed jej planowanym wyjściem z UE. W tym chaosie - jak dodaje - nikt już się nie śmieje.

Autor komentarza w największej włoskiej gazecie Beppe Severgnini podkreśla, że w Wielkiej Brytanii pojawia się nieznana dotąd postawa, którą opisuje jako "litowanie się nad samym sobą".

"Po tym, gdy minęło zdumienie i wściekłość, pozostało zaniepokojenie i poszukiwanie ludzkiego zrozumienia, na co, jak się zdaje, Unia Europejska skłonna jest się zgodzić; ale tylko na to" - stwierdza publicysta.

Sytuację wokół brexitu określa jako "tragikomiczną".

Następnie zauważa, że "banki po cichu przenoszą się, rynek nieruchomości zastygł, supermarkety gromadzą zapasy". Ale w środę pojawił się "nieśmiały promyk zdrowego rozsądku" - wskazuje komentator. Za taki jego zdaniem należy uznać wydarzenia w Izbie Gmin, która zagłosowała za uchwałą wyrażającą polityczny sprzeciw wobec brexitu bez umowy. W czwartek posłowie będą mogli zdecydować o ewentualnym wydłużeniu procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE.

"Wyjście bez umowy byłoby katastrofą, upokorzeniem, na które Zjednoczone Królestwo nie zasługuje" - zaznacza znany włoski publicysta i autor książek.

Pisząc o niewiadomej, jaką mogą przynieść następne dni i o różnych scenariuszach możliwych w Wielkiej Brytanii - od nowego referendum po dalsze negocjacje z UE, wybory czy odwołanie brexitu - Severgnini zauważa, że złożoność tych kwestii w połączeniu z poczuciem bezradności coraz bardziej irytuje opinię publiczną.

"Cyrk trwa, akrobaci wydają się jednak wyczerpani, a pajace zniknęły. Pozostali pogromcy zwierząt i okrutne bestie, a także publiczność w całej Europie, która patrzy wstrząśnięta" - konstatuje autor komentarza w mediolańskim dzienniku.

>>> Czytaj też: Twardego brexitu nie będzie. Izba Gmin zagłosowała przeciwko wyjściu bez umowy

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj