Według przedstawionych danych ponad 155 tys. metrów kw. z całkowitego zasobu powierzchni biurowej trafiło na rynek w zeszłym roku.

„Obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej – w planach jest zasilenie rynku dodatkową powierzchnią biurową o wielkości ponad 190 tys. m. kw., dzięki oddaniu do użytku kolejnych 17 inwestycji” - prognozują analitycy C&W.

Według nich dobrą kondycję rynku nieruchomości biurowych w Krakowie potwierdzają główne wskaźniki. Absorpcja netto osiągnęła w ubiegłym roku poziom 155 tys. m kw., co oznacza wzrost o 4 proc. rok do roku. Ponadto, o 5 proc. zwiększył się popyt brutto, osiągając 211 tys. m kw.

„Świadczy to o sile krakowskiego rynku, ponieważ wartość ta stanowiła aż 33 proc. całkowitej aktywności zarejestrowanej w ubiegłym roku na wszystkich rynkach regionalnych. Stopa pustostanów wyniosła 8,6 proc., co oznacza jej spadek o 1,2 punktów procentowych” - zaznaczono w raporcie.

Reklama

Do największych projektów oddanych do użytku w ubiegłym roku zaliczono biurowce: Equal Business Park C (23,5 tys. m kw.), O3 Business Campus (19,2 tys. m kw.) oraz pierwszą fazę kompleksu podium Park (15,7 tys. m kw.).

W ubiegłym roku stawki za najlepsze powierzchnie biurowe wynosiły 14,50 euro za m kw. miesięcznie. W związku z wysokim poziomem nowej podaży – prognozuje C&W - w tym roku ceny te mogą nieco się obniżyć.

>>> Czytaj też: Inwestycja w najem mieszkań? Zobacz, w których miastach opłaca się najbardziej