"GovTech Polska podpisze z austriackim rządem porozumienie, którego celem jest zacieśnienie partnerstwa oraz wypracowanie podstaw do stworzenia jednolitego europejskiego ekosystemu wsparcia innowacji w sektorze publicznym. To kolejne międzynarodowe porozumienie wypracowane przez zespół działający pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego" - napisano w komunikacie.

Jak podano, GovTech Polska działa od kwietnia ubiegłego roku. "W tym czasie, wspólnie z Urzędem Zamówień Publicznych i po ponad 1000 godzinach konsultacji z polskim biznesem, przedsiębiorcami, naukowcami i innymi kreatywnymi jednostkami wypracował pionierski model pozyskiwania technologii w sektorze publicznym. Model, który jest unikatowy w skali globalnej i po który coraz chętniej sięgają kolejne kraje Unii Europejskiej" - czytamy.

Dodano, że programem, który łączy administrację z MŚP, startupami, innowatorami technologicznymi i znacząco zwiększa ich udział w zamówieniach publicznych zainteresował się również rząd austriacki.

Poinformowano, że na konferencji GovTech Pioneers w Wiedniu, w której uczestniczą, m.in. startupy, fundusze VC, przedstawiciele GovTech Polska przeprowadzą warsztaty dotyczące modeli pozyskiwania innowacji w sektorze publicznym. Jak podano, ich zwieńczeniem będzie wypracowanie propozycji dla rządów całej Unii Europejskiej, pokazującej jak zwiększać innowacyjność instytucji publicznych. Podpisany zostanie też list intencyjny z przedstawicielami władz austriackich.

"Unia Europejska wydaje ponad 14 proc. swojego PKB na zamówienia publiczne. Możemy albo 28 razy robić procedury w pojedynkę i marnować 13,5 z tych 14 proc., albo współpracować i stworzyć jednolity ekosystem wsparcia innowacji, który zapewni nam szybszy wzrost, lepsze usługi publiczne i wydatnie podniesie poziom życia mieszkańców" - mówi, cytowana w komunikacie, dyrektor programu GovTech Polska w KPRM Justyna Orłowska.

Wyjaśniono, że na mocy porozumienia strony zadeklarują podjęcie działań zmierzających do zintegrowania działających rozwiązań we wspólny pakiet innowacji otwartych na przedsiębiorców z całej Europy. Ma to zapewnić nie tylko podwyższenie poziomu usług publicznych w obu krajach, ale i pomóc w rozwoju światowego rynku govtech, szacowanego na niemal 0,5 bln dol.

“Programy govtechove pokazują, że współpraca administracji z innowatorami nie tylko przynosi korzyści obu stronom, ale przede wszystkim służy obywatelom. Dzielenie się doświadczeniami z różnych rynków sprawia, że nie tylko zyskujemy lepszą pozycję do stawienia czoła przyszłym wyzwaniom, ale i otwieramy nowe możliwości dla firm z całej Unii Europejskiej” - dodała Orłowska.

W komunikacie napisano, że porozumienie z austriackim PPPI Service Center będzie kolejnym po szkockim CivTech kontraktem zawartym przez GovTech Polska, stanowiącym ważny krok na drodze ku utworzeniu jednolitego europejskiego ekosystemu wsparcia innowacji. "Świadczy o popularności opracowanego przez Polskę modelu wykorzystania konkursów do angażowania obywateli w proces powstawania technologii" - oceniono.