W poniedziałek rozpoczyna się budowa obwodnicy Gostynia (wielkopolskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434. Inwestycję prowadzi firma Strabag, termin jej zakończenia to 2021 r.
Budowa obwodnicy Gostynia zakończy się w 2021 r. / ShutterStock

Jak podał Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, w pierwszym etapie wykonywane będą roboty związane z budową drogi łączącej planowaną obwodnicę z istniejącym układem drogowym.

Inwestycja polega na budowie drogi o długości 8,4 km, wraz z drogą łączącą obwodnicę z istniejącym układem drogowym o długości 1,8 km. Całkowita wartość inwestycji to 116,6 mln zł. Wartość dofinansowania unijnego to 85,5 mln zł.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu poinformował, że w związku z rozpoczęciem prac, od poniedziałku kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Nad Kanią i Europejskiej, a także w miejscu przecięcia nowo budowanej drogi z drogą gminną Głogówko – Bogusławki oraz z drogą powiatową w okolicy Drzęczewa Drugiego.

Podstawowy zakres inwestycji obejmuje, m.in. budowę nowego fragmentu drogi o długości 8,4 km, nowego mostu na rzece Stara Kania, wiaduktu nad linią kolejową oraz dwupoziomowego, bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 12 wraz z wiaduktem.

Celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu samochodowego, zwłaszcza tranzytowego, ze zwartej zabudowy miasta. Inwestycja przyczynić się ma do wzrostu bezpieczeństwa użytkowników drogi, poprawy komfortu życia mieszkańców Gostynia oraz rozwoju komunikacyjnego i inwestycyjnego regionu.

Zadanie jest realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 i współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czytaj więcej: Ursus Bus jednak nie na sprzedaż. Spółka miała być kupiona za 34-34,5 mln zł