„Ta inwestycja jest pierwszą z rządowego programu Mieszkanie Plus w województwie zachodniopomorskim" - poinformował Szefernaker w poniedziałek na briefingu zorganizowanym w miejscu planowanej budowy przy ul. Słowackiego w Sianowie. "Jest już decyzja inwestycyjna pod budowę mieszkań" – dodał.

Wiceminister podkreślił, że "Pomorze Środkowe, region koszaliński to dziś wielki plac budowy”. Dodał, że wiele inwestycji w regionie to inwestycje rządowe. "Jestem przekonany, że gdyby nie ten program rządowy (Mieszkanie Plus – PAP), to taka inwestycja, na taką skalę - inwestycja w tę ziemię, w te rodziny w regionie Koszalina - nie byłaby możliwa" - mówił.

Pełnomocnik zarządu PFR Nieruchomości Janusz Kobeszko poinformował, że lokale, które powstaną na powierzchni 1,8 ha przy ul. Słowackiego, do użytku mają być oddane wiosną 2022 r. Szacowany koszt budowy siedmiu czterokondygnacyjnych bloków wraz z miejscami postojowymi to 35 mln zł.

„Głównie to będą mieszkania dwu- i trzypokojowe (po 76 lokali – PAP), kilka kawalerek i kilka mieszkań większych. Nasz główny cel jest taki, by zejść poniżej czynszu rynkowego” – powiedział Kobeszko. Zaznaczył, że ponieważ lokale powstaną na gruncie przekazanym przez gminę, "cena finalna dla wynajmującego nie będzie wysoka". "Może to być połowa ceny, jaka jest na rynku w województwie, jeśli chodzi o wynajem” - dodał.

Reklama

Konkretne stawki mają być znane, gdy zapadną ostateczne decyzje pomiędzy burmistrzem Sianowa, radą miejską a PFR Nieruchomości. To gmina określi szczegółowe kryteria zasad i warunków przydziału mieszkań. Burmistrz Sianowa Maciej Berlicki poinformował, że stanie się to na pewno w tym roku. Dodał, że w 2019 r. ma być wybrany generalny wykonawca inwestycji, tak by w lipcu 2020 r. można było rozpocząć budowę.

Burmistrz przyznał, że Sianów tak dużej inwestycji - nie tylko mieszkaniowej - w swojej historii nie widział. Podkreślił też, że „zapotrzebowanie na mieszkania w gminie jest duże”. „Mam świadomość, że to historyczna decyzja, która doprowadzi to tego, że liczba mieszkańców miasta Sianów będzie nadal wzrastać” – powiedział.

W ramach programu Mieszkanie Plus do użytku oddano dotąd 480 mieszkań - w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym półroczu br. najemcy mają się wprowadzić do 364 lokali w Gdyni i Wałbrzychu. Trwa także budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach, a blisko 7 tys. lokali znajduje się w fazie projektowej. (PAP)

autor: Inga Domurat