ME liczy, że kontraktacja OZE pozwoli uniknąć restrykcji przy niespełnieniu celuWarszawa, 02.04.2019 (ISBnews) - Ministerstwo Energii liczy, że jeśli w tym roku po aukcjach zakontraktowana będzie moc z odnawialnych źródeł energii (OZE) pozwalająca spełnić cel 15% OZE w końcowym zużyciu, to Polski nie spotkają restrykcje związane z faktycznym niespełnieniem celu w 2020 r., poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Zakładamy, że jeśli będziemy mieli w odpowiednim czasie odpowiednią ilość mocy zakontraktowaną - a tak patrzy też kilkanaście innych państw - to mamy sygnały wychodzące z Komisji Europejskiej, że liczy się też wola. Więc jeżeli mielibyśmy moce zakontraktowane, to także możemy liczyć na to, że nas zbyt wielkie restrykcje nie spotkają" - powiedział Tchórzewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa.

Ministerstwo planuje, że w 2019 r. odbędą się aukcje na 3 400 MW mocy z OZE, w tym 2 500 MW energii z wiatru.

W lutym br. Eurostat podał, że udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł w Polsce 10,9% w 2017 r. wobec 11,3% rok wcześniej i wobec celu 15% w 2020 r.

(ISBnews)