Z badania wynika, że Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) mogłaby zdobyć od 123 do 138 mandatów w Kongresie Deputowanych (izbie niższej hiszpańskiego parlamentu) i z łatwością wygrać wybory.

Teoretycznie istnieje też szansa na stworzenie przez socjalistów większościowego rządu przy wsparciu lewicowego bloku Unidos Podemos i partii Compromis. Ten pierwszy może liczyć w 350-osobowym Kongresie Deputowanych na 33 do 41 mandatów, a Compromis na jeden-dwa mandaty.

Drugim ugrupowaniem wyborów ma być według CIS Partia Ludowa (PP), która mogłaby liczyć na 66-76 miejsc w Kongresie Deputowanych, a trzecim - liberalni Ciudadanos (Cs), którym sondaż daje od 42 do 51 miejsc.

Prawicowa partia Vox Santiago Abascala może według tego badania zdobyć od 29 do 37 mandatów, co oznacza, że ewentualna koalicja tego ugrupowania z PP i Cs nie dałaby im w Kongresie.

CIS wskazuje, że przeprowadzony na próbie ponad 16 tys. Hiszpanów sondaż to pierwsze w ostatnich miesiącach badanie z największą liczbą osób niezdecydowanych – aż 41,6 proc.(PAP)