Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska we wtorek mówiła, że w Warszawie do przeprowadzenia egzaminów brakuje nadal 179 pedagogów. "Dyrektorzy 123 szkół będą gotowi przeprowadzić egzaminy gimnazjalne - poczynając od jutra - dla 12 tys. uczniów, 13 szkół wciąż kompletuje składy komisji, w skali miasta brakuje nam na ten moment 179 pedagogów" - powiedziała Kaznowska podczas briefingu.

Ministerstwo w przekazanym komunikacie, zaznaczyło, że z godziny na godzinę liczba chętnych do pomocy zespołom egzaminacyjnym i nadzorującym podczas egzaminu gimnazjalnego jest coraz większa.

"Mazowieckie kuratorium oświaty w każdej chwili jest gotowe do wskazania chętnych osób z kwalifikacjami pedagogicznymi do pracy w zespołach nadzorujących i egzaminacyjnych" - poinformował resort i zaapelował do dyrektorów szkół o zgłaszanie się do kuratorów oświaty w sprawie zapewnienia wsparcia przy egzaminach.

"Do tej pory kuratorium otrzymało zgłoszenia z 8 warszawskich szkół. W związku z tym do pomocy przy egzaminie zostały skierowane tam 43 osoby" - podało ministerstwo.

Odnosząc się do informacji przekazanych mediom przez władze stolicy w trakcie wtorkowej konferencji prasowej dotyczącej przygotowania do egzaminu gimnazjalnego, resort zaapelował: "Prosimy warszawskich włodarzy o to, aby nie straszyli rodziców i uczniów. Zarówno ministerstwo edukacji, jak i mazowieckie kuratorium oświaty robią wszystko, aby egzaminy odbyły się bez problemów. Jednocześnie prosimy o to, aby władze Warszawy dołożyły wszelkich starań, by młodzież mogła spokojnie zdać egzaminy".

MEN zwrócił się także do rodziców, których dzieci jutro będą zdawały egzamin gimnazjalny, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości kontaktowali się z dyrektorami szkół, a ewentualne problemy zgłaszali do mazowieckiego kuratorium oświaty.

Wtorek jest drugim dniem bezterminowego strajku nauczycieli. Strajkujący przychodzą do pracy: do szkół i przedszkoli, ale nie wykonują żadnych czynności związanych z zawodem czy z opieką nad dziećmi.

W poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności", m.in. z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, śląskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Według ZNP w strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w żadnym ze związków.

10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają rozpocząć się matury. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska