Podpisano umowę na budowę odcinka A1 Piotrków Trybunalski – Kamieńsk

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
18 kwietnia 2019, 13:38
A1 podpisanie umowy-01
A1 podpisanie umowy-01
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w czwartek umowę na budowę ostatniego brakującego odcinka autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem w Łódzkiem.

Zawarty ze zwycięzcą przetargu, firmą Mirbud SA, kontrakt dotyczy odcinka B nierealizowanej dotąd części między Tuszynem a Częstochową. Obejmuje on budowę 24,2 km trasy między a . To ostatni z czterech inwestycyjnych odcinków w Łódzkiem, który dotąd nie był skierowany do realizacji.

"To ostatni etap; zapinamy realizację inwestycji na autostradzie A1 na terenie całego kraju" – powiedział podczas czwartkowej uroczystości w Woli Krzysztoporskiej (Łódzkie) szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister dodał, że A1 jest najważniejszą autostradą w Polsce, ponieważ pozwoli ona dojechać w ciągu pięciu godzin z Trójmiasta do południowej granicy kraju z Czechami. "To wielkie ułatwienie, które w sposób zdecydowany podniesie konkurencyjność portów Trójmiasta poprzez zwiększenie dostępności do nich. Ale to przede wszystkim bezpieczne, komfortowe drogi nie tylko dla samochodów ciężarowych, ale również dla samochodów osobowych. To zmniejszenie liczby wypadków w Polsce, które są dla nas zmorą" – zaznaczył Adamczyk.

Wartość zawartego w czwartek kontraktu to 857 mln zł brutto. W jego ramach wykonawca ma opracować projekt, a następnie wybudować nową trasę w śladzie obecnej drogi krajowej nr 1 między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem (24,2 km). To najdłuższy fragment ze wszystkich czterech powstających na terenie woj. łódzkiego (ich łączna długość to 64 km). Po przebudowie droga będzie miała trzy pasy ruchu w miejsce obecnych dwóch, a nawierzchnia będzie betonowa, a nie bitumiczna, jak dotychczas, co zdecydowanie wydłuży jej żywotność. Znikną wszystkie jednopoziomowe skrzyżowania, co ma poprawić bezpieczeństwo.

Wykonawca na realizację przedsięwzięcia ma 32 miesiące, w tym 10 miesięcy na projekt, resztę na roboty budowlane. W przypadku prac budowlanych wyłączone są okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca.

Realizacja tego fragmentu pozwoli ukończyć budowę autostrady A1, co znacząco skróci czas przejazdu z trójmiejskich portów do południowej granicy z Czechami. Wszystkie pozostałe odcinki w woj. łódzkim oraz śląskim są już w fazie budowy.

>>> Czytaj też: Inwestycje w farmy wiatrowe w UE w 2018 r. na poziomie 27 mld euro [RAPORT]

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj