"Nie omawiano konkretnych kwot rekompensat, dlatego, że na to jest jeszcze zbyt wcześnie. Jednak aspekty proceduralne i właśnie mechanizmy i algorytmy współpracy były dzisiaj omawiane i - jeśli chodzi o koncepcję - przyjęte przez wszystkie strony" - powiedział wiceminister.

Informując o zakończeniu poniedziałkowej rundy rozmów Sorokin ocenił, że była ona efektywna. Podkreślił, że przyjęty po rozmowach protokół został zaakceptowany przez wszystkich uczestników, "co jest dość ważnym aspektem". Wyraził nadzieję, że rozwiązana została "większość aspektów proceduralnych".

Wcześniej w poniedziałek, po rozpoczęciu rozmów, Sorokin mówił, że dotyczą one "ogólnych zasad" oraz aspektów technicznych i finansowych.

Reklama

Ze swej strony rosyjski operator Transnieft podał w poniedziałek, że dostawy czystej ropy naftowej do Polski mogą rozpocząć się 8-9 czerwca.

W spotkaniu w Moskwie uczestniczyli przedstawiciele PERN i rafinerii, które ucierpiały w wyniku problemów z jakością ropy naftowej.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymała ukraińska Ukrtransnafta, a później także białoruski operator Homeltransnafta. Polski PERN, aby ochronić krajowy system przesyłowy i instalacje rafineryjne, 24 kwietnia wstrzymał odbiór zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

>>> Czytaj też: Polska inwestycyjnym rajem. Tylko cztery światowe potęgi przed nami