ikona lupy />
PAP / Radek Pietruszka

Z informacji straży pożarnej wynika, że pożar wybuchł w piątek około godziny 22 i objął budowane 23, 24, 25 i 26 piętro wieżowca The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego. Na miejscu w szczytowym momencie w akcji gaszenia brało udział około 120 strażaków.

Ze względu na zagrożenie sztab kryzysowy oraz zamknięto bezpośrednie sąsiedztwo Ronda Daszyńskiego. Służby informowały także o dużych utrudnieniach w ruchu.

Ze wstępnych ustaleń straży wynika, że najprawdopodobniej doszło do zapalenia się drewnianych elementów wykorzystywanych przy budowie kolejnych pięter.

Reklama

Jak informowały służby teren budowy w rejonie ulic Siennej i Towarowej był zamknięty dla osób postronnych. Najprawdopodobniej nikt nie ucierpiał. Pożar udało się opanować w sobotę tuż przed godz. 2.

"To już prawie koniec pożaru. Mamy na miejscu 120 strażaków. W tej chwili na miejscu obecny jest również komendant główny PSP i mazowiecki komendant PSP, którzy nadzorują akcję" - powiedział PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Dodał, że teraz strażacy będą prowadzić akcję dogaszania, a następnie dozorowania i sprawdzania tego miejsca. Może to potrwać od 8 do 12 godzin.

Wcześniej Kierzkowski apelował do osób obserwujących pożar, by nie zbliżały się do budynku i nie utrudniały działania służbom ratowniczym.

"W każdej chwili mogą spaść większe elementy, a na pewno spadają te, które płoną. Pamiętajmy, że lecą one z wysokości 20 pięter, więc nawet najmniejsze ich części mogą spowodować poważne obrażenia ciała" - ostrzegał.

Strażacy przez większość czasu starali się ograniczyć rozwój pożaru na niższe kondygnacje budynku, które były zagrożone przez spadające elementy konstrukcji.

"Tam też powstają małe pożary, które mogą się przerodzić w duże. Dlatego ważne jest, by na każdej kondygnacji byli strażacy z gaśnicą, ograniczając w ten sposób rozwój pożaru" - mówił Kierzkowski.

Z kolei rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak informował o tym, że budowany dopiero budynek, nie posiada instalacji, które pozwalają na gaszenie ognia i wykorzystywanie ich przez strażaków, jak w przypadku ukończonych wieżowców, do Warszawy ściągane były cztery podnośniki wysokościowe.

Inwestycja za ponad 1 miliard złotych

The Warsaw HUB powstaje przy rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli, u zbiegu ulic Towarowej i Prostej.

Kompleks będzie się składał z trzech wysokościowców: 86-metrowego budynku hotelowego oraz dwóch 130-metrowych wież biurowych. Wszystkie te obiekty połączy wspólna pięciokondygnacyjna podstawa, która stworzy wielkomiejską pierzeję ulicy Towarowej. To najbardziej zaawansowany technologicznie i największy projekt w historii firmy Ghelamco. W sumie dostarczy na warszawski rynek 113 tys. mkw wielofunkcyjnej powierzchni.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na przełomie 2019 i 2020 roku. Cała inwestycja jest warta ponad 1 mld zł.

>>> Czytaj też: W Warszawie rośnie najwięcej wież w Europie. Oto najbardziej spektakularne projekty

ikona lupy />
PAP / Radek Pietruszka
ikona lupy />
PAP / Radek Pietruszka
ikona lupy />
PAP / Radek Pietruszka
ikona lupy />
PAP / Radek Pietruszka
ikona lupy />
PAP / Radek Pietruszka