Dotacje - w różnej wysokości - przyznano na 43 projekty związane głównie z termomodernizacją obiektów, ale też instalacją odnawialnych źródeł energii. Wszystkie inwestycje mają wpłynąć na lepsze wykorzystanie energii, przynieść oszczędności.

"Inwestycje będą przeprowadzone w szkołach, przedszkolach, budynkach komunalnych, świetlicach, bibliotekach. Zarząd zwiększył również budżet tego konkursu, by więcej podmiotów mogło otrzymać wsparcie" - poinformowano w komunikacie prasowym po obradach zarządu województwa podlaskiego. Pulę konkursową zwiększono o 15 mln zł.

Wybrane do dofinansowania w całym województwie projekty wybrano w konkursie, który był ogłoszony pod koniec 2018 r. - przypomina urząd marszałkowski w Białymstoku.

"Wybrane inwestycje są warte blisko 120 mln zł, a ich dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego przekracza 91 mln zł. Zrealizują je w większości podlaskie samorządy, ale też szpitale czy parafie. Wsparcie na termomodernizacje dostaną np. parafie na prace przy zabytkowych kościołach w Wąsoszu, Wiźnie, Pogorzałkach. Wsparcie otrzymało też np. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu czy ośrodek kultury w Sejnach.

Termomodernizacja obejmie też np. dom dziecka w Nowej Pawłówce, wiejskie świetlice, trzy zabytkowe kamienice w centrum Suwałk. Wśród przedszkoli wsparcie dostanie np. przedszkole z polskim i litewskim językiem nauczania w Puńsku czy kilka przedszkoli w Suwałkach.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka