Poinformował, że awansowany na stopień generała dywizji szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Piotr Błazeusz otrzyma tę nominację w związku z planowanym objęciem stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).

"W przyszłym roku Polska będzie liderem tzw. szpicy NATO czyli sił bardzo wysokiej gotowości, zdolnych do reagowania w przeciągu zaledwie dwóch-trzech dni. To wielkie wyzwanie dla polskich sił zbrojnych, ale też dowód rosnącej pozycji w strukturach Sojuszu" – powiedział Soloch PAP.

Przypomniał, że wiąże się z tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na poligonie w Orzyszu, gdzie w ramach ćwiczenia Dragon-19 odbędzie się podsumowanie certyfikacji 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, na bazie której podstanie dowództwo "szpicy"; Podhalańczycy w przyszłym roku będą także stanowić główną część jej sił lądowych.

Podsumowanie certyfikacji nastąpi podczas zakończenia ćwiczenia Dragon-19 – największych tegorocznych manewrów wojskowych w Polsce. Prezydentowi będzie towarzyszył szef MON Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenie, podzielone na część z udziałem wojsk i część dowódczo-sztabową, odbywało się przy wsparciu sił sojuszniczych i w połączeniu z innymi ćwiczeniami w regionie - Noble Jump, Baltops, Capable Logistician i Tobruq Legacy. Głównym celem ćwiczenia Dragon-19, w którym wzięło udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym ok. 15 tys. z Polski, było praktyczne zgrywanie sił podległych dowódcy generalnemu w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.

Reklama

O wydzieleniu sił bardzo wysokiej gotowości - VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), zwanych szpicą NATO - sojusznicy zdecydowali na szczycie w Newport w 2014 r., wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Soloch zaznaczył ponadto, że "z naszymi działaniami w ramach Sojuszu wiążą się także nominacje generalskie, które prezydent wręczy podczas wizyty" w Orzyszu.

Awans na stopień generała brygady otrzyma płk Dariusz Lewandowski - dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, odpowiedzialnej za przyszłoroczne dowodzenie VJTF.

"Na stopień generała dywizji zostanie mianowany generał brygady Piotr Błazeusz, przewidywany do objęcia stanowiska zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE). Stanowisko to jest szczególnie ważne w punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki. Gen. Błazeusz będzie m.in. odpowiedzialny za planowanie operacji obronnych w naszym regionie" – podkreślił szef BBN.(PAP)

autor: Jakub Borowski