"W ramach tego porozumienia opracowano ramy współpracy w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Uzgodniliśmy też pewne zasady prowadzenia wspólnych, zsynchronizowanych i pełnowymiarowych działań militarnych w cyberprzestrzeni" – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda.

Kierująca Połączonym Centrum Cyberbezpieczeństwa w Dowództwie Sił USA w Europie (USEUCOM) gen. bryg. Maria Biank podkreśliła znaczenie wymiany informacji i już trwającą współpracę. „Z zadowoleniem przyjmujemy możliwość sformalizowania zacieśniających się relacji. Dzięki stworzonym ramom dla wymiany informacji o cyberzagrożeniach skuteczny atak na jedno państwo nie będzie oznaczał skutecznego ataku przeciw wielu” – dodała.

Wiceminister obrony Tomasz Zdzikot mówiąc o porozumieniu podkreślił, że „to efekt wielu miesięcy rozmów, zarówno na poziomie politycznym, jak i wojskowym”. „Z jednej strony zyskujemy dostęp do najlepszych praktyk, doświadczeń wypracowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, z drugiej po stronie polskiej są kompetencje, jest wielu znakomitych ekspertów, którzy już dziś na bieżąco współpracują z wojskami amerykańskimi” – dodał wiceszef MON.

>>> Czytaj też: Międzynarodowe ćwiczenie z cyberobrony na terenie Polski